Niektórzy decydujący się na samotność z wyboru, robią to z różnych powodów. Nie musi to wynikać z problemów z nawiązywaniem kontaktów, zaburzeniami, introwertyzmem. Ich wybór jest świadomy, dobrze się czują w swoim towarzystwie, nie szukają szczęścia poza sobą, są jednostkami pewnymi siebie.

Społeczeństwo nadal mylnie kojarzy samotników z osobami trudnymi, antyspołecznymi, nudnymi, czasem wręcz problematycznymi. Osoby wybierające samotność mają wiele unikalnych cech, które warto poznać.

1. Szanowanie swojego czasu

Jeśli ktoś szanuje siebie, to szanuje też swój czas, nie marnuje go na coś, co nie ma sensu, ani na kogoś, kto nie wprowadza niczego wartościowego do jego życia. Taka osoba szanuje również czas innych, nie czuje się źle, gdy wcześniej zaplanowane spotkanie ze znajomymi zostanie odwołanie i pozostanie w domu. Jest to wręcz okazja do zrobienia czegoś dla siebie.

2. Opinia innych nie wpływa na poczucie własnej wartości

Samotnicy nie przejmują się opiniami innych, szczególnie jeśli sami o nią nie pytali. Cudza akceptacja nie jest im potrzebna do tego, aby dobrze się czuć, mieć pewność siebie. Pozostają sobą, niczego nie musza udawać w celu zrobienia na kimś dobrego wrażenia.

3. Akceptacja wad zarówno swoich, jak i innych

Cechą samotników z wyboru jest to, że akceptują siebie i innych, dotyczy to także wad. Są to osoby, które dobrze znają swoje plusy i minusy, nie wstydzą się swoich defektów. Nie mają tendencji do użalania się, wolą działać, szukać rozwiązania dla powstałego problemu.

4. Odwaga

Poznanie siebie wiąże się z wieloma korzyściami, świadomość mocnych i słabych stron pozwala na stanie się silniejszym. Zwiększa się odwaga, pozostawanie w samotności nie stanowi powodu do obaw.

5. Empatia

Samotnicy są empatyczni, bo dzięki poznaniu siebie potrafią zapanować zarówno nad uczuciami, jak i myślami. Potrafią wczuć się w sytuację drugiego człowieka, rozpoznać ich emocje, to samo dotyczy zwierząt.

6. Własna opinia

Jeśli spędza się sporo czasu ze samym sobą, to można przeznaczyć go na to, co sprawia przyjemność, co wzbudza zainteresowanie. Nic więc dziwnego, że pozwala to wyrobić sobie zdanie na przeróżne tematy. Nie ma też problemu z tym, aby wyrażać swoją opinię.

7. Samodzielność

Samotnicy są samodzielni, niezależni, potrafią poradzić sobie w przeróżnych sytuacjach. Mogą samo znaleźć w sobie siłę, aby zmierzyć się z problemami i rozwiązać je we własnym zakresie.

8. Umiejętność budowania trwałych relacji

Osoby lubiące samotność cenią sobie trwałe relacje, dlatego wybierają wyłącznie do tego osoby, które rozumieją, będące dla nich wyjątkowymi.