Brak poczucia kontroli w życiu co pewien czas towarzyszy każdemu z nas. Emocje człowieka są zmienne i czasami wydaje nam się, że jesteśmy panami swojej egzystencji, a czasem mamy wrażenie, że wszystko co dzieje się wokół wymyka się spod kontroli.

Czasem taki stan może prowadzić do spontaniczności, ale w nadmiarze wywołuje zagubienie. Wydaje nam się, że nie mamy na nic wpływu, co bardzo często dalekie jest od prawdy. Co zrobić, gdy chcemy w końcu odzyskać kontrolę nad swoim życiem?

Zastanów się czego oczekujesz od życia

W odzyskaniu kontroli nad życiem pomaga określenie konkretnego planu. Wyznaczenie celów przyczyni się do przywrócenia wiary w ich realizację i poczucia celowości naszych działań. Warto zastanowić się nad rzeczami, które zawsze chcieliśmy zrobić, ale z jakiegoś powodu nam się to dotychczas nie udało. Zastanów się nad powodami, które hamowały Twoje działania. Może były to finanse, czas albo inne ograniczenia? Wypisz je i przeanalizuj sytuację.

Przeanalizuj dokładnie co musisz zrobić, aby dojść do wymarzonych celów i osiągnąć to czego nigdy wcześniej nie zdołałeś. Określ plan działania i konsekwentnie realizuj zawarte w nim kroki.

Określ swoje priorytety

Aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem ważnym krokiem będzie uświadomienie sobie czego tak naprawdę od niego oczekujesz. Jeżeli nie wiesz do czego dążysz, jak możesz czuć spełnienie z realizacji kolejnych celów? Zadaj sobie pytania dotyczące swojego stanu zdrowia, miejsca zamieszkania, pracy, nawyków i marzeń. Zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz i uświadom sobie wagę swoich pragnień.

Rozwój to podstawa

Poczucie ciągłego rozwoju i podsycanie ciekawości świata to podstawowe czynniki pobudzające siły witalne i motywację. Osoby, które cały czas się czegoś uczą wykazują zdecydowanie większą radość z życia. Ciekawość świata sprawia, że jesteśmy podekscytowani przyszłymi wydarzeniami i nie przejmujemy się uciekającym czasem.

Egzekwuj swoje prawa

W relacjach międzyludzkich ważne będzie dla Ciebie aby pilnować swoich granic i starać się aby ludzie dookoła respektowali je. Zastanów się, czy Twoi przyjaciele, znajomi, współpracownicy czy Twój partner traktują Cię w taki sposób jak byś chciał i zawsze respektują Twoją prywatność i Twoje pragnienia. Może być tak, że po takiej rewizji niektóre znajomości będą musiały zniknąć z Twojego życia. Jeżeli jednak czujesz, że nie dają Ci nic dobrego, to dlaczego masz je utrzymywać?

Działaj!

Po przemyśleniu wszystkich tych aspektów najważniejsze jest działanie. Realizuj swoje cele, poprawiaj swoje życie i rozwijaj się. To sprawi, że Twoje siły witalne powrócą i poczujesz, że Twoje życie znów jest w Twoich rękach.