Bycie dżentelmenem to sztuka, którą warto opanować. Istnieje szereg kluczowych cech, które definiują prawdziwego dżentelmena, a poznanie ich może przynieść wiele korzyści. Poniżej znajdziesz kilka takich istotnych cech.

Czym cechuje się dżentelmen?

Podstawową cechą dżentelmena jest uprzejmość. Zawsze wykazuje on szacunek dla innych, nie angażuje się w plotki i zawsze oferuje pomocną dłoń, gdy tylko jest to potrzebne. Dżentelmen to osoba, która nie tylko pomoże starszej osobie wnieść zakupy na wyższe piętro, ale także grzecznie odmówi rozmowy z natrętną osobą. Jego uśmiech i uprzejma postawa zawsze towarzyszą mu, zarówno wśród znajomych, jak i obcych.

Prawdziwy dżentelmen zawsze zachowuje opanowanie, nawet w trudnych sytuacjach. Kontroluje swoje emocje, zwłaszcza te negatywne. Unika używania wulgarnego słownictwa, zwłaszcza w obecności kobiet.

Potrafi zawsze zadbać o kulturalne rozwiązanie sporów, opierając się na merytorycznych argumentach, a nie na podniesionym głosie.

Dżentelmen potrafi doskonale komunikować się zarówno z mężczyznami, jak i kobietami. Potrafi słuchać i angażować się w rozmowy. Ważne jest, że potrafi dostosować temat rozmowy do zainteresowań swojego rozmówcy, unikając przechwalania się i niewygodnej ciszy. Dla niego czyny są ważniejsze niż słowa.

Dżentelmen – czyli kto?

Szarmanckość jest trudną cechą do opisania, ale związana jest z dobrymi manierami. Dżentelmen wie, kiedy i gdzie okazywać szacunek oraz przestrzegać zasad savoir-vivre, zarówno przy stole, jak i w towarzystwie.

Szarmanckość to również szacunek dla kobiet, niestosowanie krzywdzących stereotypów i nieuważanie się za lepszego od płci przeciwnej.

Dżentelmen zawsze dotrzymuje danego słowa, można na nim polegać. Punktem honoru jest również punktualność. Gdy umówi się na daną godzinę, zawsze pojawia się kilka minut przed czasem. Dba o to, aby nikogo nie wystawić na wiatr i zawsze stara się dotrzymać swoich obietnic.

Warto pamiętać o tym, że prawdziwa elegancja to nie tylko odpowiedni strój, choć ma on swoje znaczenie. Dżentelmen dba także o swoją prezencję – zadbane zęby, schludne włosy, odpowiednio przycięte paznokcie. Potrafi dostosować swój strój i zachowanie do okoliczności.

Wie, że na kolację z kobietą warto założyć koszulę i marynarkę, a w barze można pozwolić sobie na odrobinę luzu. Elegancja oznacza także umiejętność zachowania się zgodnie z zasadami kultury osobistej i etykiety.