Miewasz gęsią skórkę podczas muzyki? To znak, że Twój mózg jest wyjątkowy

Doktorant z Uniwersytetu Południowej Kalifornii dokonał nietuzinkowego odkrycia w zakresie muzyki i mózgu ludzkiego. Jego badania skupiły się na związku między reakcjami fizycznymi a specyficzną budową mózgu, wykazując, że istnieje istotne powiązanie między nimi.

Reakcja ludzi na muzykę – co warto wiedzieć?

Matthew Sachs, badacz z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, przeprowadził badanie, które wykazało, że struktura połączeń mózgowych może odzwierciedlać nasze reakcje na muzykę. W swojej rozprawie doktorskiej wykazał, że osoby doświadczające fizycznych reakcji w trakcie słuchania ulubionych piosenek, takich jak dreszcze czy gęsia skórka, wykazują istotne odstępstwa od normy w budowie mózgu.

Ta specyficzna struktura mózgu, wraz z rozbudowaną siecią włókien łączących korę mózgową z obszarami odpowiedzialnymi za przetwarzanie emocji, wpływa na to, że dźwięki muzyczne wyraźniej oddziałują na emocje, co prowadzi do reakcji fizycznych. Osoby z taką specyfiką mózgu wykazują zwiększoną zdolność do przeżywania intensywnych emocji i mają zaawansowane umiejętności w identyfikowaniu i odczuwaniu tych emocji.

Badania Sachsa – najważniejsze informacje

Sachs przeprowadził swoje badania na dwudziestu różnych uczestnikach. Okazało się, że u połowy z nich wystąpiły dreszcze i gęsia skórka podczas słuchania ukochanych utworów. Następnie dokonano analizy ich mózgu, co potwierdziło powiązania między reakcjami fizycznymi a specyficzną strukturą mózgu. Jedna z uczestniczek eksperymentu, Alissa Der Sarkissian, opisała swoje wrażenia jako doświadczenie, w którym zaczyna oddychać w rytmie muzyki. Jej serce bije wówczas wolniej, co sprawia, że jest bardziej świadoma dźwięków, jakich słucha. Jej emocje i ciało reagują w tym samym momencie na muzykę.

Matthew Sachs podkreśla, że odnotował wiele analogicznych relacji, co skłania go do planowania dalszych badań w tym zakresie. Zauważa również, że muzyka może wywoływać różnorodne reakcje, nie tylko przyjemne, ale także mrożące krew w żyłach, podobne do tych wywoływanych przez horrory. Twierdzi, że niektóre reakcje fizyczne mogą być związane z intensywnymi wspomnieniami danej osoby, choć kontrolowanie tego w warunkach laboratoryjnych jest nie lada wyzwaniem.

Dlatego też obserwacje Sachsa wymagają kolejnych badań, aby dokładnie zrozumieć rolę pamięci w percepcji muzycznej. Wnioski z tych badań otwierają zupełnie nowe perspektywy w badaniach nad połączeniem między muzyką a ludzkim mózgiem, co może prowadzić do efektywniejszego zrozumienia naszych reakcji emocjonalnych na ulubione dźwięki.