Myśl o związku z samotną matką może wydawać się trudna, zwłaszcza dla osób na takim etapie życia, które nie myślą jeszcze o posiadaniu dzieci. Musimy jednak pamiętać, że kobiety, które doświadczyły traumy, mają prawo do intymności, miłości i stabilnych związków. Potrzebują tylko, żeby ktoś dał takiemu związkowi szansę.

Czy związek z kobietą, która ma dzieci z inną osobą może się udać? Co warto wiedzieć o tego typu związkach?

Co należy wiedzieć o związku z kobietą która ma dziecko?

Według badań statystycznych dzisiaj w Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. Co najmniej połowa z nich ma potomstwo. Samotne macierzyństwo nie jest w obecnych czasach dla nikogo zaskoczeniem. Jednak w świadomości niektórych osób nadal krążą szkodliwe stereotypy. Na przykład nawiązanie związku z kobietą, która ma dzieci z poprzedniego związku, może być trudne, problematyczne lub nawet niemożliwe.

Niestety w społeczeństwie nadal panuje przekonanie, że posiadanie dzieci z innego związku oznacza kłopoty. Pomysł stworzenia relacji z kobietą z dzieckiem może być przerażający, zwłaszcza dla tych, którzy nie są na tyle dojrzali, aby być matką/ojcem. Musimy też pamiętać, że niektórzy ludzie nie chcą mieć dzieci, ani biologicznych, ani adoptowanych. Niektórzy ludzie po prostu boją się, że zawiodą jako rodzice. Dla innych problemem może być aspekt finansowy. Opieka nad dziećmi zastępczymi zazwyczaj wiąże się z wyższymi kosztami gospodarstwa domowego. Pewną rolę mogą również odgrywać takie aspekty, jak presja społeczna i brak akceptacji relacji ze strony rodziny i krewnych.

Czy taka relacja ma sens?

Wiele osób zastanawia się, czy warto spotykać się z kobietą, która ma dzieci z poprzedniego związku. Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od czynników indywidualnych dla obojga partnerów. Jeżeli znalazłeś się w takiej sytuacji i nie wiesz jaką decyzję podjąć, spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

  • Czy jesteś gotowy aby być rodzicem?
  • Czy chciałbyś mieć dzieci?
  • Czy poruszyliście temat wspólnego wychowywania dziecka?
  • Czy zaakceptujesz fakt, że nie będzie najważniejsze dla swojej partnerki?
  • Czy chcesz budować i czy widzisz wspólną przyszłość ze swoją partnerką?