Nie można cieszyć się udanym związkiem, jeśli nie ma w nim szacunku. Trudno w ogóle mówić o miłości przy jego braku.

Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób objawia się nieszanowanie swojego partnera lub partnerki? Pora poznać konkretne zachowania, które na to wskazują.

Brak szacunku w związku? Poznasz to po tych zachowaniach

Nie można mówić o szacunku w relacji partnerskiej, jeśli partnerzy rzucają w swoją stronę wyzwiska i obraźliwe słowa. Jeśli jesteś obrażana przez partnera lub na odwrót, to jest to wyraźny sygnał alarmowy. Wskazuje na to, że coś szwankuje w waszej relacji. Pamiętaj, że takiego zachowania nie tłumaczy bycie pod wpływem silnych emocji, kłócenie się.

Nie ma szacunku w związku, jeśli pomija się potrzeby drugiego człowieka, to samo dotyczy ich wyśmiewania. Jest to toksyczna relacja, z której prawdopodobnie nie wyniknie nic dobrego. Brakiem szacunku można nazwać także lekceważenie drugiej osoby. Przykładem będzie bagatelizowanie jej problemów. Jeśli ktoś nie reaguje w żaden sposób na komunikaty odnoszące się do tego, że coś jest nie tak w związku, zbywa go, pokazuje tym brak szacunku.

Czy partner/partnerka Cię szanuje?

Nie możesz czuć się szanowany w relacji partnerskiej, jeśli druga strona umniejsza Twojej wartości. Nie ma mowy o zdrowym związku, gdy ktoś ciągle komuś wytyka jakieś błędy, skupia się na jego potknięciach i podkreśla jego słabe strony. Relacja miłosna jest po to, aby wzmacniać się, być dla siebie oparciem i dawać wsparcie. Szanująca Cię osoba dąży do tego, abyś był/a szczęśliwy/a. Jeśli tego nie czujesz, jej czyny i słowa pokazują inaczej, masz już odpowiedź. Nie ma mowy o szacunku, jeśli ktoś ciągle zaniża Twoje poczucie wartości.

Związek powinien opierać się na równości w każdej sferze. Jeśli ktoś usilnie chce przejmować kontrolę we wszystkim, to nie wróży to niczego dobrego. Jest to dobry przykład braku szacunku. Nie powinieneś się godzić na takie zachowanie. Nieszanowaniem można śmiało nazwać narzucanie swojego zdania w sposób agresywny. Jeśli czujesz, że ktoś kontroluje wszystko, co robisz, przez co tracisz swoje poczucie prywatności, lepiej dobrze zastanów się nad sensem bycia z takim kimś. Bardzo często towarzyszą temu manipulacje.

Czytaj także: Zachowania, które odstraszają mężczyzn – czego unikać w relacjach?