Nie żyje Tomasz Komenda – poinformował dzisiaj dziennikarz „Uwagi” TVN, Grzegorz Głuszak. Wiadomo, że mężczyzna zmagał się z chorobą nowotworową.

Tomasz Komenda, którego niewinność w głośnej sprawie kryminalnej została potwierdzona po wielu latach, zmarł w wieku 46 lat. Informację o jego śmierci podał dziennikarz Grzegorz Głuszak, pracujący dla programu informacyjnego „Uwaga” w telewizji TVN.

Tomasz Komenda w latach 90. został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności za brutalne morderstwo, które miało miejsce w 1997 roku w Młodzawach na Dolnym Śląsku. Przez 18 lat spędził w więzieniu, zanim nowoczesne technologie DNA potwierdziły jego niewinność.

Sąd Apelacyjny w Katowicach uniewinnił Tomasza Komendę 14 grudnia 2018 roku. W wyroku sądowym stwierdzono, że nowe dowody DNA wykluczają go jako sprawcę przestępstwa. Był to precedensowy przypadek, który wywołał wiele dyskusji na temat działania polskiego wymiaru sprawiedliwości i wykorzystania nowoczesnych technologii w śledztwach kryminalnych.

Po wyjściu na wolność Tomasz Komenda starał się odszkodowania za niesłuszne więzienie oraz odszkodowania moralne. Jego historia była inspiracją dla wielu osób walczących o sprawiedliwość i zmiany w polskim systemie prawnym.

Śmierć Tomasza Komendy jest wielką stratą dla jego rodziny oraz wszystkich, którzy walczyli o jego niewinność i odzyskanie wolności. Jego historia przypomina nam, jak ważne jest, aby system sprawiedliwości działał sprawiedliwie i opierał się na rzetelnych dowodach.