Toksyczni osobnicy są wśród nas… jak ich rozpoznać, oraz jak się przed nimi bronić?! Zadbać o siebie i żyć w zgodzie z własnym sumieniem… to nie łatwe w społeczeństwie, które staje się coraz bardziej toksyczne. Oto 6 typowych zachowań toksycznych ludzi. Proszę czytać uważnie, ponieważ każda informacja może być pomocna w kontaktach z takimi osobami, których liczba ciągle się powiększa.

1. Własna strefa komfortu – strefa VIP

Toksyczni ludzie zawsze mają rację w swoim mniemaniu. Nie potrafią słuchać przerywając często wypowiedzi innych już na samym ich początku. Ty masz ich podziwiać i oczekiwać na zaproszenie do ich unikatowej strefy VIP.

2. Wszelki błysk – zawsze i wszędzie

Toksyczny człowiek pragnie uwagi w każdym miejscu i o każdej porze. Często zdarza się, że dana osoba (zazwyczaj najsłabsza – najmniej asertywna) w danym towarzystwie zaspokaja zachcianki takiego człowieka, wciąż mu nadskakując.

Na żaden dialog, czy też kompromis nie ma w tego typu sytuacjach żadnych szans. Toksyczna osobowość to DOMINATOR w pracy, w domu, w restauracji i w każdym innym miejscu.

3. Gra na „własnym boisku” i na „własnych zasadach”

Sztuka manipulacji została opanowana przez toksyczne osobowości niemalże do perfekcji. Rozmowa w której tylko jedna strona mówi (dyktuje warunki gry) to żadna rozmowa, ale tylko jej karykatura.

Niestety lepiej – normalniej nie będzie… Toksyczni ludzie nie są zainteresowani, ani Tobą, ani tym co masz do powiedzenia. Musisz grać według ich zasad, albo odpadasz. Najlepiej jednak w ogóle nie grać w żadną z ich gierek.

4. Przedstawienie jednego aktora

 Król jest jeden, a każde przedstawienie ma tylko jednego bohatera. Toksyczny człowiek  pragnie Cię zdominować nawet jeżeli właśnie świętujesz swoje urodziny, czy sukces w życiu zawodowym.

Czego byś nie dokonał, nijak ma się to dokonań toksycznego człowieka, który zawsze jest numerem jeden w każdej możliwej dziedzinie życia. Czym byś się nie pochwalił, on zrobiłby to i tak dużo lepiej.

5. Zawsze pogrywają

 Kłamstwa i ciągła manipulacja to środki, które są obecne w działaniu toksycznych ludzi, jak dzień i noc. Sytuacje w których sieć utkana z wszelakich kłamstw i manipulacji jest zarzucana na swą ofiarę, dotyczą każdej sfery życia; od miłości aż po biznes. Jeżeli to dostrzegłeś to KONIECZNIE zmień towarzystwo.

6. Żerują na kompleksach i niepewności

Toksyczne osoby chcą, żebyś zawsze czuł się przy nich gorszy. Potrafią ocenić Cię w krótkim czasie i wyłapać Twoje kompleksy. Lubią szydzić, złośliwie żartować z Twoich słabości, myślą, że są lepsze od Ciebie – bardziej zaradne i inteligentniejsze.

Żerowanie na Twoich słabościach i kompleksach to jedna z form ich manipulacji. Z ich ust nigdy nie usłyszysz szczerego słowa pociechy, czy dobrej rady. Toksyczni ludzie cieszą się z twoich potknięć i niepowodzeń.

Życie jest najtrudniejszą dziedziną jaką się zajmujemy od dnia naszych narodzin. Żeby żyć w pełni trzeba pokochać samego siebie, albo „chociaż” polubić.

Pamiętajmy jednak, że na świecie jest bardzo wielu toksycznych ludzi, którzy będą starali się nam w tym przeszkodzić. Nie pozwólmy im na to i zawsze wybierajmy swoje szczęście, swój komfort, oraz własną wolność.

Czytaj także: Doceń siebie, szanuj siebie i stań się wartościowym człowiekiem. Nikt inny tego za ciebie nie może zrobić