Doceń siebie, szanuj siebie i stań się wartościowym człowiekiem. Nikt inny tego za ciebie nie może zrobić

Jeśli masz charakter mówiący Ci by być życzliwą empatyczną osobą i dbać o innych to bardzo dobrze, ale musimy pamiętać również o sobie. Dbać o samą siebie i zaspokojenie swoich potrzeb. W próbach bycia uczynnym nie możemy zapominać o własnych marzeniach i odpoczynku. Poniżej przedstawiamy sposoby i nawyki, które pozwolą nam na docenienie samej siebie.

6 sposobów na to, aby traktować samą siebie z większą empatią i miłością

1. Mówić to, co mamy na myśli

Nasze potrzeby nie są mniej ważne, niż komfort innych. Czasami mogą oni nie chcieć słyszeć tego, czego oczekujemy. My natomiast powinnyśmy mówić wprost to, czego chcemy szczególnie jeśli „owijanie w bawełnę” nie skutkuje. Dzięki temu zostaniemy wysłuchani, a nasze prośby spełnione.

2. Unikać negatywnych emocji

Jeśli zastanowimy się nad tym, jaka część negatywnych uczuć jest spowodowana przez nas samych, a jaka przez niepotrzebne czynniki zewnętrzne, zrozumiemy znaczenie tego punktu. Sprawy, które nawet nas nie dotyczą, czy wydarzenia o których nie będziemy pamiętać.

Negatywne bodźce są wszędzie, warto jednak selekcjonować te dopuszczane do siebie, aby cieszyć się życiem.

3. Odpuszczać to, na co nie mamy wpływu

Niektóre z nas mają charakter „Matki Polki”, starając się robić wszystko i być wszędzie. Zadbać o cały świat. Jednak nie jest to możliwe, bo są rzeczy na które nie mamy wpływu. Akceptacja takiego stanu rzeczy da nam spokój ducha.

4. Doceń siebie i stawiaj swoje potrzeby ponad innymi

Jest to szczególnie ważne, kiedy brakuje nam sił. By dbać o innych, musimy zadbać o samą siebie. Zapytaj samą siebie na co masz ochotę, czego co lubisz robić już dawno nie robiłaś z braku czasu. Reset i chwila dla siebie są potrzebne każdemu, dlatego możesz liczyć na wyrozumiałość bliskich.

5. Nie bać się odmówić

Nie na wszystko musimy się zgadzać. Jeśli coś nam nie odpowiada, z czymś się nie zgadzamy, nie róbmy tego wbrew sobie. Nie musimy robić czegoś, czego nie chcemy bo nie chcemy sprawić komuś przykrości. Nie musimy robić czegoś kosztem swojej osoby. Asertywność to cecha, która powinna być nam wpajana od najmłodszych lat.

6. Doceń siebie i mów o sobie dobrze

Sposób, w jaki o sobie mówisz, to sposób, w jaki mówią o Tobie inni. Jeśli będziesz dla siebie przychylna i potrafiła siebie docenić, zrobią to również inni. Nie czerwieńmy się, gdy ktoś nas pochwali spuszczając wzrok. Lepiej przyznać, że faktycznie dobrze się spisałaś.

Czytaj także: Czy istnieją metody na przyciągnięcie czyjeś uwagi? Oto 6 rzeczy, które dają pozytywne efekty!