Jak przyciągnąć zainteresowanie drugiego człowieka? Czasem poznajemy osobę, która wzbudza w nas zainteresowanie i pobudza wyobraźnie. Próbujemy zwrócić na siebie uwagę, licząc na skrócenie dystansu i bliższe poznanie. Niekiedy nasze próby rozbijają się o mur obojętności i nie wiemy, czego jest to wynikiem. Wiele zależy od tej konkretnej osoby, jej doświadczeń życiowych, nastroju i preferencji, ale istnieją skuteczne triki psychologiczne, które mogą nam pomóc.

Oto 6 niezawodnych sposobów, aby przyciągnąć zainteresowanie drugiego człowieka!

1. Grunt to pierwsze wrażenie

Tak często stosujemy skróty myślowe w codziennych sytuacjach, że nawet nie zwracamy uwagi, ile przez to tracimy.

Budowa relacji międzyludzkich rządzi się swoimi prawami. Jeśli chcemy wzbudzić w kimś pozytywne odczucia, nie uciekajmy się do prostego „hej”. Zwracając się do tej jednej, upatrzonej osoby warto dodawać również jej imię.

Przywitanie nie jest przez to bezosobowe. Wywołuje to również ciepłe emocje u tej drugiej osoby. To prosty trik psychologiczny, ale nie zawsze go stosujemy.

2. Temperatura napoju ma znaczenie

Stwierdzenie, że temperatura napoju może mieć wpływ na odbiór, brzmi zabawnie i nieprawdopodobnie, ale tak właśnie jest.

Często wiązana jest ona z temperamentem i cechami charakteru człowieka. Jeśli więc raczymy się zimnym napojem z dodatkiem kostek lodu, to w podświadomości drugiego człowieka powstaje obraz osoby zamkniętej o surowym usposobieniu.

Prawie zawsze lepiej myślimy o człowieku, który sączy ciepłą kawę, herbatę bądź inny ciepły napój. Automatycznie myślimy o tej osobie jako o człowieku otwartym, przyjacielskim i pomocnym.

3. Proszenie o pomoc działa!

Ten sposób również może wydać się przezabawny z punktu widzenia laika, ale to naprawdę działa. Oczywiście należy podejść do sprawy z umiarem.

Wystarczy poprosić konkretną osobę o drobną pomoc, aby wzbudzić w niej pozytywne emocje. Czuje się wówczas doceniana jako profesjonalista w danej dziedzinie. Podkreślamy wówczas, że cenimy jej kompetencje i doświadczenie.

4. Jak przyciągnąć zainteresowanie drugiego człowieka? Sposób wyrażania się o ludziach

Jeśli należymy do ludzi, którzy lubią sobie poplotkować, szybko zmieńmy w sobie ten nawyk. Negatywne wypowiadanie się o innych publicznie automatycznie powoduje podejrzliwość w stosunku do nas i wiąże się z pakietem negatywnych odczuć.

Najchętniej utrzymujemy kontakt z ludźmi, którzy pozytywnie wypowiadają się o innych ludziach. Nie generuje to negatywnych odczuć i niechęci.

5. Kontakt wzrokowy

Podtrzymywanie kontaktu wzrokowego jest fundamentem budowania relacji. Ciągłe spoglądanie komuś w oczy może być jednak poczytywane pejoratywnie i chociażby z tego powodu należy znaleźć w tym złoty środek.

Jak poprawnie patrzeć na rozmówcę, aby ten nie pomyślał, że jesteśmy, subtelnie rzecz mówiąc dziwni? Jedną z ciekawszych technik związanych z nawiązywaniem kontaktu wzrokowego jest zasada trójkąta. Polega ona na wędrowaniu wzrokiem od oczu do ust rozmówcy.

Wykorzystanie tej zasady w praktyce sprawia, że rozmówca czuje się słuchany. To już dobry prognostyk.

6. Stopniowanie informacji

Nierzadko spotykamy na swej drodze ludzi, którzy opowiadają o całym swoim życiu ze szczegółami. Odziera to ich z tajemniczości i sprawia, że nie czujemy potrzeby dalszego ich poznawania.

Istotą prawidłowo nawiązywanych relacji jest stopniowanie informacji o sobie i swoim życiu.

Próba nawiązania kontaktu z człowiekiem sobie nieznanym powinna być wolna od mówienia o swoim życiu prywatnym. W takich przypadkach warto poruszać się po bezpiecznym gruncie zawodowym i dopiero z czasem stopniować informacje o sobie.

Czytaj także: 10 rzeczy, na które mężczyźni zwracają uwagę na początku znajomości