Jak reagować na upokarzanie lub zawstydzanie? Każdy człowiek spotkał się z niemiłym traktowaniem. Upokarzanie oraz zawstydzanie mogą naprawdę skrzywdzić. Na szczęście istnieje kilka dobrych reakcji, które warto znać i stosować, aby poczuć się lepiej. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

1. Szukaj wsparcia i dawaj je innym

Każdy człowiek spotyka się w życiu z sytuacjami, które mogą skrzywdzić. Warto jednak pamiętać, że zawsze można znaleźć wsparcie u innych osób. Mowa tutaj nie tylko o rodzinie i przyjaciołach, ale także o obcych osobach. W internecie dostępne jest niejedno forum, na którym można się po prostu wygadać i otrzymać potrzebną pomoc oraz wsparcie. Również Facebook okazuje się bardzo pomocny. Poszukaj odpowiedniej grupy prywatnej, aby skorzystać ze wsparcia innych. Pamiętaj, aby nie tylko brać, ale również dawać wsparcie.

2. Nie spiesz się

Warto pamiętać, że nie ma na świecie dwóch takich samych osób. Środowisko rodzinne, przyzwyczajenia, doświadczenia to tylko niektóre kwestie mające wpływ na to, jak człowiek reaguje na zawstydzanie lub upokarzanie. Niezależnie od Twoich cech indywidualnych postaraj się dać sobie czas na reakcję. Nie warto odpowiadać na obraźliwe słowa od razu. Dobrym pomysłem jest dokładne przemyślenie sytuacji, a następnie podzielenie się swoim zdaniem.

3. Postaraj się zrozumieć drugą osobę

Zrozumienie jest bardzo ważne. Chociaż nie chodzi o usprawiedliwianie, zawsze warto zastanowić się, dlaczego druga osoba postępuje tak, a nie inaczej. Często upokarzanie lub zawstydzanie nie jest skierowane w konkretną osobę specjalnie. Czasami jest to po prostu nagła reakcja i chęć szybkiego rozładowania emocji. Jeśli dobrze przemyślisz sytuację oraz motywacje drugiej osoby, będzie Ci łatwiej poradzić sobie z zawstydzeniem lub upokorzeniem. Postaraj się to zrobić przede wszystkim dla siebie.

4. Jak reagować na upokarzanie? Porzuć chęć zemsty

Ktoś Cię upokorzył albo zawstydził, a Ty szukasz odwetu? Jest to częsta, ale pozbawiona korzyści reakcja. Nawet, jeśli uda Ci się odegrać, satysfakcja będzie jedynie chwilowa, a skutki mogą być naprawdę nieprzyjemne. Porzuć więc chęć zemsty, nie trać swojego cennego czasu ani energii na działania, które mogą spowodować długi i bolesny konflikt z drugą osobą.

5. Nie próbuj ratować relacji na siłę

Niezależnie od tego, czy chodzi o relację z partnerem lub partnerką, znajomym lub kuzynką, nie próbuj ratować relacji na siłę. Są takie sytuacje, których rozwiązanie jest bardzo trudne lub nawet pozbawione sensu. Jeśli czujesz, że zachowanie drugiej osoby nie zmieni się i bardzo Cię krzywdzi, odejdź. Pamiętaj, że to właśnie Twoje samopoczucie i Twoja kondycja psychiczna jest najważniejsza.

6. Bądź ponad to

Niezależnie od popełnianych błędów, każdy ma prawo do traktowania z szacunkiem. Jeśli ktoś zwrócił Ci uwagę przy innych, warto poprosić o rozmowę na osobności i powiedzieć, aby następnym razem także zwracanie uwagi odbyło się w cztery oczy. Niektórych zachowań i słów po prostu nie warto brać do siebie. Pamiętaj o tym, a życie będzie łatwiejsze.

Jeśli będziesz pamiętać o wszystkich poradach zawartych w tym artykule, na pewno uda Ci się lepiej poradzić z upokarzaniem lub zawstydzaniem. Chociaż czasami może być to trudne, warto zastosować się do zaproponowanych wskazówek. Pamiętaj, że zdrowie psychiczne jest najważniejsze.

Czytaj także: Żyj po swojemu – co zrobić, gdy chcemy odzyskać kontrolę nad swoim życiem?