Toksyczny związek niesie za sobą wyłącznie negatywne konsekwencje, wpływając zarówno na kondycję psychiczną, jak i fizyczną. Charakteryzuje się on obecnością przemocy fizycznej bądź seksualnej, regularnymi kłótniami, brakiem szacunku wobec partnera, zaborczością, niezdrową zazdrością czy całkowitą kontrolą nad drugą osobą, pozbawiając jej zupełnie możliwości podejmowania własnych decyzji.

Lepiej być samemu, niż z kimś kto cię nie docenia: toksyczny związek – jak z niego wyjść?

Czytaj także: 8 sposobów na uwolnienie głowy od osoby, o której nie chcemy już myśleć

Mimo jasnych przesłanek do zakończenia takiej relacji, partnerzy nadal w niej tkwią. Związane jest to przede wszystkim z przywiązaniem do drugiej osoby, poczuciem winy czy wręcz strachem przed samotnością. Druga strona może przy tym stosować szantaż emocjonalny czy manipulację, w celu uniknięcia porzucenia. Jak w takim razie zakończyć toksyczną relację z powodzeniem?

1. Ucięcie kontaktu

Nie podejmowanie rozmów z partnerem przed lub tuż po zakończeniu związku. Strona odpowiedzialna za toksyczność w relacji ma opanowane do perfekcji techniki manipulacji.

Doskonale zna też zachowania swojego partnera, aby jej działania mogły być skuteczne, zatem w przypadku, gdy osoba próbująca wycofać się z niezdrowej relacji podejmie się kolejnej rozmowy może zostać w krótkim czasie zmanipulowana, a efektem będzie rezygnacja i dalsze tkwienie w problematycznym związku.

Unikane rozmów po rozstaniu również jest wskazane, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że toksyczny partner będzie wykazywał chwilową poprawę zmiany lub o niej zapewniał, w celu ponownego schwytania swojej ofiary, a po sukcesie powróci do swoich poprzednich nawyków.

Wyjątkiem komunikacji z partnerem są wspólne dzieci, które powinny mieć kontakt z ojcem. Zaleca się wtedy postawienie konkretnych warunków spotkań.

2. Wizja nowego życia

Wizja życia po rozstaniu. Przed podjęciem tak ważnego kroku, jak rozstanie warto wyobrazić sobie nowe życie, aby w jak największym stopniu zminimalizować trudności wynikające z nowej sytuacji oraz uniknąć ewentualnych wątpliwości.

Decyzja powinna być przemyślana oraz zaplanowana, by nic nie stało na przeszkodzie do jej realizacji.

3. Rozmowa z najbliższymi

Podzielenie się swoimi problemami z bliskimi. Nie warto zamykać się po rozstaniu na przyjaciół czy członków rodziny, ponieważ okażą się oni niezastąpionym wsparciem w tym trudnym okresie, a osoba poszkodowana będzie miała możliwość szybszego powrotu do normalności.

W sytuacji, gdy pomoc bliskich okaże się niedostateczna, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy terapeuty, który w sposób profesjonalny podejdzie do sprawy.

4. Realizacja planów

Obranie nowych celów. Pomocnym w wyjściu z toksycznej relacji, a następnie uniknięciu jej negatywnych skutków jest postawienie sobie nowych celów życiowych. Dążenie do obranych założeń ułatwi drogę do uniezależnienia. Może to być nowa pasja bądź zmiana pracy na lepszą, co będzie dodatkową motywacją w walce o lepsze życie.

5. Nowa droga

Korzystanie z uroków życia. Rozpoczęcie nowej drogi po toksycznym związku nie jest łatwe. Samoocena oraz psychika zostają nadszarpnięte, dlatego czas bycia singielką bądź singlem jest odpowiednim momentem na regenerację, zadbanie o swoje zdrowe i skupienie na własnych potrzebach.

Ze względu na traumatyczne przeżycia nie ma sensu od razu szukać nowego partnera.

Pamiętaj, że więcej spokoju przynosi odcięcie się od toksycznych ludzi, zamiast toczenia z nimi wojny na poglądy i racje. Dbajcie o własny spokój.

Czytaj także: Czy Twój partner jest narcyzem? 6 sygnałów, na które warto zwrócić uwagę