Typowe zachowania toksycznych osób: Na naszej drodze spotykamy rożnych ludzi. Czasem relacje z nimi są miłe i przyjemne, a czasem nie należą do łatwych. Niejednokrotnie można spotkać w swoim życiu osobę, która destrukcyjnie wpływa na nasze życie.

Na początku znajomości możemy pewnych rzeczy nie zauważać, jednak gdy po jakimś czasie zaczyna nam w głowie zapalać się czerwona lampka, warto przeanalizować czy relacja w jakiej znaleźliśmy się z druga osobą jest dla nas pozytywna, czy może źle oddziaływuje na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Czytaj także: Jak nie dać się zatruć negatywnością innych ludzi? Czasem niektórych ludzi trzeba opuścić, aby odetchnąć.

Najczęściej toksyczne relacje dotyczą relacji z partnerem ale nie zawsze. Czasami osoba, która destrukcyjnie wpływa na nasze życie może okazać się członkiem rodziny, przyjaciółką czy znajomy z pracy. Pewnych relacji nie da się w 100% zakończyć jeśli jesteśmy zmuszeni do kontaktu z nią, ale zawsze możemy postawić swoje własne granice i poczuć się uwolnionym od osoby toksycznej.

Jakie zachowania mogą świadczyć o tym, że masz do czynienia z toksyczną osobą? Sprawdź 6 zachowań, które mogą być ich oznaką. 

Typowe zachowania toksycznych osób:

1. Stale postrzega siebie jako jako ofiarę

Osoba ta jest przekonana, że wszystkie nieszczęścia jakie zdarzają się w jej życiu spowodowane są przez innych ludzi, nigdy przez nią samą. Ciebie też prędzej czy później zacznie obwiniać za zło jakie ją spotyka.

2. Często wpada w nieuzasadnioną zazdrość

Nie ma miłości bez zazdrości? Ten slogan już dawno został obalony. Jeśli druga osoba cię kocha i ci ufa powinna panować nad swoimi wybuchami zazdrości w przeciwnym razie robi krzywdę wam obojgu.

Czytaj także: Jak rozpoznać złego człowieka? 4 sygnały, które należy wziąć pod lupę

3. Wysysa z ciebie siły i radość z życia

Pewnie niejednokrotnie słyszałeś o pojęciu „wampira energetycznego” po spotkaniu z którym czujesz się jakby opuściły cię siły do życia i radość. Osoba taka wprowadza cię w negatywny nastrój i przygnębienie. Wampiry wysysają z ciebie energię i musi upłynąć sporo czasu aż znów poczujesz się dobrze.

4. Wzbudza w tobie poczucie winy

Kontroluje i manipuluje tobą abyś to ty poczuł się źle. Masz mylne wrażanie, że twoją winą jest jej złe samopoczucie.

5. Nie szanuje twoich granic i twojego słowa „nie”

Ma w poważaniu twoje granice, które stawiasz. Toksyczna osoba konsekwentnie je ignoruje i nie przyjmuje do wiadomości, że coś może nie być po jej myśli.

6. Skupienie na swojej osobie.

Brak zainteresowania twoimi sprawami oraz nieobchodzenie jej to co ty masz o sobie do powiedzenia. Dla takiej osoby liczy się tylko to żeby ona mogła się wygadać i zrzucić na ciebie swój ból.

Powyższe sygnały powinny być dla ciebie znakiem i impulsem do obiektywnego ocenienia sytuacji. Zastanów się czy ta relacja ma sens.

Zobacz także: Jak nie dać się zatruć negatywnością innych ludzi? Czasem niektórych ludzi trzeba opuścić, aby odetchnąć.