Czy zdarza ci się czuć się przygnębiony, sfrustrowany lub zły po rozmowie z kimś, kto ciągle narzeka, krytykuje lub wywiera na ciebie presję? Jeśli tak, to prawdopodobnie masz do czynienia z negatywnymi lub toksycznymi ludźmi, którzy odbierają ci radość z życia.

Negatywni ludzie to tacy, którzy skupiają się na problemach, a nie na rozwiązaniach, widzą wadę w każdym i wszystkim, mają niską samoocenę i brak zaufania do siebie i innych. Toksyczni ludzie to tacy, którzy manipulują, wykorzystują, oszukują, obrażają lub krzywdzą innych dla własnej korzyści lub przyjemności. Tacy ludzie mogą być twoimi znajomymi, współpracownikami, rodziną lub partnerami.

Negatywni i toksyczni ludzie mogą mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Mogą obniżać twoją energię, pogarszać twój nastrój, zaburzać twój spokój i harmonię, podważać twoją pewność siebie i samoakceptację, utrudniać ci osiąganie celów i marzeń. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się radzić sobie z negatywnością innych ludzi i nie dać się jej zatruć. Oto kilka sposobów, jak to zrobić:

1. Utrzymuj zdrowy dystans

Nie musisz spędzać czasu z ludźmi, którzy cię denerwują, stresują lub deprymują. Jeśli możesz, unikaj kontaktu z negatywnymi i toksycznymi ludźmi lub ogranicz go do minimum. Nie angażuj się w ich narzekania, plotki lub konflikty. Nie daj się wciągnąć w ich dramaty i problemy. Nie pozwól im narzucać ci swojego punktu widzenia lub sposobu życia. Nie bierz do siebie ich słów lub zachowań. Pamiętaj, że nie jesteś odpowiedzialny za ich emocje ani szczęście.

2. Ustal granice

Jeśli nie możesz uniknąć kontaktu z negatywnymi i toksycznymi ludźmi, na przykład ze względu na pracę lub rodzinę, musisz ustalić granice swojej tolerancji i szacunku. Nie pozwól im naruszać twojej prywatności, godności lub wolności. Nie zgadzaj się na wszystko, co chcą lub oczekują od ciebie. Nie dawaj im władzy nad tobą ani nad swoim życiem. Naucz się mówić „nie” lub „stop”, gdy czujesz się wykorzystywany, niesprawiedliwie traktowany lub zagrożony.

3. Zadbaj o siebie

Negatywni i toksyczni ludzie mogą osłabić twoją odporność i sprawić, że będziesz czuł się zmęczony, zestresowany lub chory. Dlatego ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Znajdź czas na odpoczynek i relaks. Zajmij się swoimi hobby i pasjami. Spotykaj się z pozytywnymi i wspierającymi ludźmi. Ćwicz regularnie i zdrowo się odżywiaj. Medytuj, oddychaj głęboko lub wykonuj inne techniki redukcji stresu. Doceniaj i ciesz się tym, co masz i kim jesteś.

4. Myśl pozytywnie

Negatywni i toksyczni ludzie mogą zasiewać w tobie wątpliwości, lęki lub poczucie winy. Mogą próbować zniechęcić cię do swoich planów, marzeń lub ambicji. Mogą krytykować cię, porównywać z innymi lub wmawiać ci, że nie jesteś wystarczająco dobry. Nie daj się im! Nie pozwól im wpływać na twoje myśli, uczucia lub decyzje. Nie wierz im ani nie zgadzaj się z nimi. Zamiast tego skup się na swoich mocnych stronach, zaletach i osiągnięciach. Wyznaczaj sobie cele i dąż do ich realizacji. Wierzyj w siebie i w swoje możliwości. Myśl pozytywnie o sobie, o innych i o życiu.