Zakończenie romantycznej relacji i rozstanie z partnerem zawsze jest sytuacją stresującą. Stres jest jeszcze poważniejszy, jeśli o zakończeniu związku ktoś zdecydował za nas, zostawiając nas ze złamanym sercem. Uczucie wszechobecnego smutku, żalu i poczucie krzywdy są w takich sytuacjach typowymi reakcjami emocjonalnymi. Jednak po zerwaniu cierpi cały organizm. Warto przyjrzeć się sygnałom, które wysyła nam ciało i spróbować przeciwdziałać negatywnym konsekwencjom.

7 sygnałów, które wysyła twoje ciało, gdy masz złamane serce

1. Problemy z apetytem

Wiele osób, cierpiących po zakończeniu relacji miłosnej, ma problemy z apetytem. Jedni pocieszają się słodyczami i innymi przekąskami, aktywującymi w mózgu ośrodek nagrody i uwalniającymi dopaminę i serotoninę.

Zjedzenie czekolady jest satysfakcjonujące, bo powoduje wyrzut hormonu szczęścia. Dla innych jednak jedzenie schodzi całkowicie na drugi plan, zatapiają się w swoim smutku, zapominając o regularnych posiłkach. Jedna i druga sytuacja może mieć negatywne konsekwencje dla ogólnego stanu zdrowia zwłaszcza, jeśli utrzyma się przez dłuższy czas.

Czytaj także: Brak szacunku w związku. 4 niepokojące sygnały mówiące o tym, że partner cię nie szanuje

2. Złamane serce a problemy ze snem

Złamane serce zazwyczaj idzie w parze z bezsennością. Rozpamiętywanie przeszłości, przyczyn rozpadu związku i układanie w myślach alternatywnych scenariuszy nie sprzyja wyciszeniu i spokojnemu zasypianiu. Brak snu może mieć spory wpływ na produktywność i poziom koncentracji w ciągu kolejnego dnia.

3. Poczucie utraty tożsamości

Wiele osób po zakończeniu relacji ma problem z odnalezieniem się w sytuacjach dnia codziennego. Większość planów wymaga odświeżenia, mnóstwo kwestii trzeba ustalić na nowo. Nic dziwnego, że na początku może być trudno, a uczucie osamotnienia może jedynie potęgować frustrację.

4. Silniejsze odczuwanie bólu

Napięcie emocjonalne, silny stres i poczucie emocjonalnej niemocy nasilają zazwyczaj intensywność doznań bólowych. Wiele osób nie jest w stanie znieść w tym okresie zabiegów stomatologicznych lub pobierania krwi.

Za taki stan rzeczy odpowiada zmniejszone wydzielanie oksytocyny. Możliwe jest również okresowe odczuwanie bólu w klatce piersiowej, przypominającego dolegliwości kardiologiczne.

Czytaj także: Jak przetrwać rozstanie – 8 skutecznych sposobów na radzenie sobie z trudnym doświadczeniem

5. Spadek libido

Choć po zerwaniu to akurat może nie wydawać się wielkim problemem, wiele osób odczuwa zdecydowany spadek libido. Poczucie odrzucenia sprawia, że nie mamy ochoty na wchodzenie w kolejne relacje, czy nawet przelotne romanse.

6. Z łamane serce a zmiana mimiki twarzy

Osoby ze złamanym sercem, mają swoje emocje wypisane na twarzy. Mimika twarzy osób znajdujących się w stanie silnego stresu emocjonalnego ulega widocznej zmianie. Kąciki ust opadają, mięśnie odpowiadające za ruchy mimiczne poruszają się zdecydowanie wolniej.

To sprawia, że twarz osoby cierpiącej po rozstaniu może sprawiać wrażanie nieco nieobecnej, wyobcowanej, przypominającej maskę.

7. Zwiększona podatność na depresję

Niestety, długotrwały stres spowodowany rozstaniem zwiększa ryzyko rozwinięcia depresji. Sprzyjają temu również bezsenność i trudności z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości bez partnera.  Jeśli problem nie ustępuje, a smutek wydaje się pogłębiać, zamiast z czasem ustępować, warto skorzystać z fachowej pomocy.

Czytaj także: Czy to czas na rozstanie? 8 najczęstszych powodów, przez które dochodzi do rozpadu związku