W relacjach partnerskich bywa różnie. Zazwyczaj jednak kiedy wchodzimy w nowy związek mamy w tym swój cel. Szukamy miłości, empatii, towarzystwa oraz wzajemnego zrozumienia. Czasami pojawia się jednak problem, który jak mogłoby się wydawać nie ma prawa istnieć – jest nim samotność. Jak radzić sobie z samotnością i brakiem zrozumienia? Skąd wynika poczucie osamotnienia?

Natura ludzka a samotność

Człowiek z natury jest istotą stadną. Już w dzieciństwie tworząc grupy oparte na wspólnej zabawie, poprzez relacje rówieśnicze w kolejnych etapach nauczania aż do momentu założenia rodziny. Mimo, że mamy wokół wiele osób, często bardzo bliskich z którymi spędzamy czas bardzo często odczuwamy poczucie braku.

W codzienność naszego związku wdziera się brak zrozumienia, obecności, nieokreślona samotność, która w ciszy niszczy partnerstwo. Żyjemy razem ale osobno. Dlaczego tak się dzieje? Co jest nie tak?

Co tak naprawdę oznacza samotność w związku?

Samotność tego rodzaju oznacza odczuwanie przez obu lub jednego z partnerów bliżej nieokreślonego poczucia braku i pustki mimo przebywania w związku. Tego rodzaju stan rzeczy może mieć różne przyczyny i oblicza.

Brak radości i szczęścia w życiu tylko jedno z uczuć jakie może pojawiać się w relacji. Osoba cierpiąca z powodu samotności w relacji bardzo często odczuwa bowiem jeszcze szereg innych emocji z jakich druga osoba nie zdaje sobie sprawy. 

Jakie są przyczyny samotności w związku?

Przyczyny samotności w związku zwykłe mają głębokie podłoże. Po pierwsze tkwią w osłabieniu więzi uczuciowej i seksualnej między partnerami. W związku partnerskim w którym pojawia się uczucie samotności zwykle obie strony nie kłócą się i są pozornie zgodne. Wspólnie wykonują obowiązki domowe, zajmują się dziećmi.

Często jednak unikają przebywania w domu w towarzystwie partnera zastępując relację odwiedzinami u przyjaciół, rodziców, znajomych czy nawet uciekając w romans. Dla otoczenia takie pary bardzo często sprawiają wrażenie idealnych, jednak pod tą osłonką kryje się zimno i brak wzajemnych relacji. Bardzo często prowadzi to do powolnego rozpadu związku. Partnerzy mogą pozornie wymieniać się doświadczeniami z dnia, przeżyciami w pracy czy pytać o samopoczucie, często jest to jednak wymuszone i sztuczne oraz sprawia, że ogień stopniowo wygasa.

Czy ten problem dotyczy mojego związku?

To pytanie, które z pewnością zadaje sobie w tej chwili wielu czytelników. Jak to sprawdzić? Oto lista pytań. Jeżeli odpowiesz pozytywnie minimum na cztery z nich problem samotności w związku może dotyczyć również Ciebie. 

1. Nie czuję się szczęśliwa w obecnym związku. 

2. Mimo, że mam partnera często czuję samotność i brak zrozumienia.

3. W naszym związku brakuje czułości i pocałunków. Czuję samotność. 

4. Mało czasu spędzamy w swoim towarzystwie. Mamy osobnych znajomych, przyjaciół i pasje.

5. Nie mam wsparcia od partnera, mój związek opiera się na wzajemnym unikaniu.

6. Nie czuję zrozumienia od partnera.

Samotność w związku – w jaki sposób sobie z nią radzić?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, warto jednak poznać kilka opcji, które mogą pomóc przy naprawianiu relacji. Jedną z nich jest szczera rozmowa. To bardzo ważne, aby oboje partnerzy mówili o swoich emocjach, potrzebach i wymaganiach, bez zbędnych roszczeń.

Kolejną możliwością jest podział czasu w taki sposób aby zapewnić sobie czas tylko we dwoje. Warto również wspomnieć o „świeżości” w relacjach. Wspólny wypad do kina, spontaniczna wycieczka czy odkrywanie nowych dyscyplin sportowych to tylko niektóre ze sposobów w jakie można spędzać czas we dwójkę wciąż na nowo. W poważnych zaburzeniach w relacji można skorzystać z pomocy terapeutycznej. Terapia par to coraz częściej wybierane rozwiązanie.

Czytaj także: Problemy z samotnością – odnaleźć siebie