Wielu z nas, po trudnym rozstaniu, poszukuje pocieszenia w ramionach innych. Chcemy wypełnić pustkę, jaką zostawił były partner. Ale czy rzeczywiście warto wskakiwać w nowy związek bez chwili refleksji? Poniżej kilka powodów, dla których warto się zastanowić.

1. Potrzebujesz czasu na przeżycie straty

Kończąc związek, kończymy pewien etap w naszym życiu. Nasze serce musi przeżyć stratę, aby zaakceptować fakt, że nasze wcześniejsze marzenia i plany legły w gruzach. Zanurzenie się w kolejnym związku może uniemożliwić nam pełne doświadczenie tej żałoby.

2. Ważna jest samowiedza

Rozstanie to również czas, kiedy warto się zastanowić, co poszło nie tak. Co możemy zrobić inaczej w przyszłości? Jakie lekcje przyniosło nam to doświadczenie? Zamiast ignorować te uczucia, warto spojrzeć w głąb siebie.

3. Ryzyko reboundu

Często nowe związki tuż po rozstaniu są jedynie próbą ucieczki przed bólem, znanymi jako „związki rebound”. Takie relacje są powierzchowne i zwykle nie są oparte na prawdziwej bliskości czy uczuciach. Mają na celu jedynie załatanie pękniętego serca.

Chociaż początkowo mogą przynieść ulgę, w dłuższej perspektywie często prowadzą do kolejnego rozczarowania, gdy okazuje się, że nie zostały zbudowane na solidnym fundamencie.

4. Niewłaściwe powody

W chwilach emocjonalnej niestabilności nasze decyzje często są podyktowane chwilowymi impulsami, a nie głębokimi uczuciami. Możemy podejmować decyzje w oparciu o chęć udowodnienia czegoś sobie czy otoczeniu, np. że wciąż jesteśmy atrakcyjni i pożądani, albo że potrafimy szybko poradzić sobie z bólem i być szczęśliwi bez byłego partnera. Niestety, związki oparte na takich motywacjach rzadko kiedy są trwałe i satysfakcjonujące.

5. Pozwól sobie na odnalezienie siebie

Rozstanie, mimo iż bolesne, może stać się idealnym momentem do ponownego odkrywania siebie. To okazja, by zastanowić się nad tym, co naprawdę chcemy w życiu. Może to idealny czas, by podjąć się nowego hobby, zrealizować długo odkładane marzenie o podróży, czy też zdobyć nową umiejętność. Zamiast pośpiesznie szukać kogoś, kto wypełni powstałą pustkę, warto skupić się na tym, jak samodzielnie uczynić swoje życie bardziej satysfakcjonującym i pełnym.

Podsumowanie

Każde rozstanie to trudne doświadczenie. Zamiast pospiesznie wchodzić w kolejny związek, warto pozwolić sobie na przemyślenie, co naprawdę chcemy w życiu. Ostatecznie może się okazać, że ten czas dla siebie był tym, czego naprawdę potrzebowaliśmy, by znaleźć prawdziwą miłość w przyszłości.