„Dżuma” to powieść Alberta Camusa, opublikowana po raz pierwszy w 1947 roku. Książka ta jest jednym z klasyków literatury francuskiej i jednocześnie głębokim dziełem filozoficznym.

„Dżuma” streszczenie książki

Akcja powieści rozgrywa się w mieście Oran, które zostaje nagle ogarnięte epidemią dżumy. Głównym bohaterem jest lekarz Bernard Rieux, który staje się świadkiem dramatycznego rozwoju sytuacji w mieście. Dżuma powoduje śmierć wielu mieszkańców, a miasto zostaje odizolowane od reszty świata.

Rieux, wraz z kilkoma innymi postaciami, podejmuje walkę z epidemią. Działają oni zarówno na polu medycznym, jak i moralnym. Książka ukazuje, jak ludzie reagują na ekstremalne warunki i jakie wybory podejmują w obliczu śmierci i cierpienia.

„Dżuma” Camusa jest także alegorią na temat absurdu egzystencji ludzkiej. Autor przedstawia, jak ludzie próbują znaleźć sens w sytuacji, która wydaje się pozbawiona sensu. Powieść porusza również temat izolacji społecznej i emocjonalnej, której doświadczają mieszkańcy Oran.

Książka „Dżuma” jest głębokim refleksją nad ludzką naturą, moralnością i egzystencją w obliczu tragedii. Camus zadaje pytanie, czy jesteśmy w stanie zachować godność i moralność w obliczu bezsensownej cierpienia i śmierci.

Albert Camus – opis autora

Albert Camus (1913-1960) był francuskim pisarzem, filozofem i dramaturgiem. Jest uważany za jednego z najważniejszych intelektualistów XX wieku. Jego twórczość, łącząca literaturę, filozofię i rozważania nad istnieniem ludzkim, pozostaje silnym punktem odniesienia.

Camus urodził się w Algierii, ówcześnie kolonii francuskiej, i studiował filozofię na Uniwersytecie w Algierze. Później przeniósł się do Francji, gdzie związał się z paryskimi kręgami intelektualnymi. Jego powieść „Obcy” („L’Étranger”), wydana w 1942 roku, stała się jego najbardziej znaczącym dziełem i przyniosła międzynarodowy rozgłos. To kluczowe dzieło literatury egzystencjalistycznej.

„Dżuma” („La Peste”), wydana w 1947 roku, to kolejna istotna praca Camusa. Ta książka jest często interpretowana jako alegoria egzystencjalna, badająca kwestie absurdu, cierpienia i moralności w trudnych okolicznościach.

Camus był również aktywny w działalności publicznej i politycznej, opowiadając się przeciw totalitaryzmowi i niesprawiedliwości społecznej. W 1957 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za swoje dzieła, które w sposób wyjątkowy oddają absurdy współczesności.

Niestety, tragiczny wypadek samochodowy w 1960 roku pozbawił nas tego utalentowanego pisarza i myśliciela w wieku zaledwie 46 lat. Jednak jego dziedzictwo literackie i filozoficzne pozostaje niezwykle istotne i wpływowe w literaturze i filozofii.

Cytaty z książki „Dżuma”

„Czy w trudnych okolicznościach człowiek musi być bezwzględnie zły? Nie, tylko nie pozwalać sobie na myśli, które przychodzą zbyt łatwo.”

„Dla wszystkich życie jest przede wszystkim dżumą. Dla mnie też. Jednak, jeżeli powiedziałem, że nikt nie jest winien, że dżuma jest tak samo niesprawiedliwa jak życie, wypowiedziałem tylko część prawdy. W rzeczywistości winniśmy byli od samego początku przewidzieć to, co stanie się.”

„Wszystkie życie jest przeznaczone do cierpienia.”

„Człowiek jest na tym świecie tylko raz i że nie ma powtórki, że w miarę jak życie minie, takie samo życie się nie powtórzy, jest sensem każdej chwili.”

„To, czym myślimy, i to, co czujemy, nie ma znaczenia. Właściwie to nie ma żadnego znaczenia, że na tym świecie jest tak wiele ludzi, że wszyscy kochają, cierpią, marzą, tracą, że każdy jest ważny, że nie ma nikogo, kto byłby tylko figurantem, że wszystko na tym świecie się liczy.”

Te cytaty oddają główne tematy i filozoficzne rozważania zawarte w książce „Dżuma” Alberta Camusa, w tym analizę ludzkiego cierpienia, moralności i egzystencji w obliczu trudnych okoliczności.

Zobacz także: Dąż do tego, czego pragniesz. O tym, dlaczego warto spełniać marzenia