Rozstanie wiąże się z wieloma negatywnymi emocjami, przez co niezwykle trudno jest się z nim pogodzić. Dlatego też możesz myśleć, że najlepszym rozwiązaniem będzie próba powrotu do byłego partnera. Czy na pewno? Zanim zdecydujesz się walczyć o uczucia eks, przypomnij sobie powody, przez które doszło do rozstania.

Rozstanie – dlaczego do niego doszło?

Tuż po rozstaniu z pewnością odczuwasz zranienie i smutek, wynikający z zakończenia związku. Można zatem stwierdzić, że emocje, które Cię dotykają są podobne do tych odczuwanych podczas żałoby. Dodatkowo, jeśli rozstaliście się z inicjatywy partnera, zapewne obwiniasz go o poczucie odrzucenia, którego doświadczasz. Być może zastanawiasz się, czy tę relację można jeszcze odbudować.

Zanim jednak spróbujesz zawalczyć o swego byłego ukochanego, zastanów się, z jakiego powodu się rozstaliście. Wówczas może odkryjesz, że wasz związek wcale nie był taki wspaniały, a człowiek, który zrezygnował z twojej miłości, nie był wart twych uczuć. Powodami waszego zerwania mogły być częste kłótnie wynikające ze zbyt dużej różnicy zdań. Pomyśl, czy chcesz powrócić do toczenia sporów i przypomnij sobie, jak wyglądały wasze relacje tuż przed odejściem partnera. Tęsknota za kimś bliskim jest naturalna, lecz powrót do osoby, z którą nie czułaś się dobrze, nie będzie żadnym lekarstwem.

Czy warto walczyć o wspólną przyszłość?

Jeżeli myślisz, że naprawienie zerwanej relacji przyniesie Ci szczęście, przemyśl, czy gdybyś wróciła do swego eks, mielibyście jakąkolwiek wspólną przyszłość i jak mogłaby ona wyglądać. Być może zrozumiesz, że partner nie byłby w stanie pozbyć się swych wad albo Ty nie umiałabyś zmienić zdania czy zaufać mu na nowo. Pamiętaj, że wasz bagaż doświadczeń może się różnić, zaś powrót do byłego ukochanego może sprawić, że znów będziecie ponawiać dawne błędy i co za tym idzie – kłócić się. Zanim podejmiesz decyzję, przemyśl, co będzie dobre dla Ciebie.

Zakończenie relacji jest niezwykle raniące i trudne, lecz po jakimś czasie możesz przekonać się, że była to dobra decyzja. Jednak jeżeli naprawdę zależy Ci na odzyskaniu partnera i zastanowiłaś się, nad ewentualnymi konsekwencjami odnowienia związku, powinnaś zdecydować się na terapię dla par, która pomoże wam odnaleźć wspólny język i zrozumieć przyczyny rozstania. 

Czytaj także: Rozstanie. Dlaczego to takie trudne? 7 porad, dzięki którym pójdziesz dalej