O toksycznych ludziach mówi się całkiem sporo. Oczywiście w negatywnym kontekście. Rzadko kiedy zastanawiamy się jednak nad tym, czy my sami nie przejawiamy jakichś toksycznych cech. Warto byłoby zatem poznać sygnały ostrzegawcze, które mogą świadczyć o tym, że jesteśmy toksyczni. 

1. Nadmiernie krytykujesz innych 

Pierwszym sygnałem mogącym przemawiać za tym, że jest się toksycznym jest nadmiernie krytykująca postawa wobec innych. Jeżeli ciągle wytykamy błędy swoim znajomym czy rodzinie, warto się temu przyjrzeć. Może lepiej byłoby zwrócić uwagę na swoje potknięcia, zanim zaczniemy rozmawiać o porażkach innych. W przeciwnym razie, niewiele dzieli nas od utraty przyjaciół. Nikt nie lubi bowiem zadawać się z ludźmi, którzy podcinają nam skrzydła.

2. Wiecznie robisz z siebie ofiarę

O toksyczności może świadczyć również ciągłe robienie z siebie ofiary. Jeśli ciągle będziemy narzekać, otoczenie prędzej czy później zauważy, że wcale nie jesteśmy tak mocno pokrzywdzeni przez los. Problem tkwi zaś w nas samych i w naszym podejściu do życia. Ciągłe robienie z siebie ofiary może sprawić, że przyjaciele przestaną zapraszać nas na różnego rodzaju wydarzenia. Nikt nie chce przecież otaczać się osobami, które ciągle narzekają i czują się źle traktowane.

3. Zmuszasz innych do przyjęcia Twojego punktu widzenia 

Każdy z nas może mieć inne poglądy polityczne, inny gust muzyczny czy modowy. Nie wszyscy musimy również zgadzać się ze sobą w kwestii wychowywania dzieci. Nie oznacza to jednak, że na siłę musimy przekonywać innych do przyjęcia naszego punktu widzenia. Tak kategoryczne podejście raczej zniechęci ludzi do nawiązywania kontaktów z nami. Za wszelką cenę należy się go więc wystrzegać. W przeciwnym razie, spodziewajmy się końca przyjaźni.

4. Przesadzasz z pozytywnością

Pozytywne podejście do otaczającej nas rzeczywistości jest na wagę złota. Nie we wszystkim da się jednak dostrzegać dobre strony i jest to całkowicie normalne. Nie należy zatem zmuszać innych do doszukiwania się plusów w sytuacji, w której obiektywnie ciężko je znaleźć. Każdy z nas ma prawo mieć inne podejście do rozmaitych problemów i należy to uszanować.

5. Jesteś manipulatorem

Manipulowanie innymi bardzo często jest dowodem toksyczności. Nikt z nas nie lubi być przecież zmuszany do różnych rzeczy, zwłaszcza w zawoalowany sposób. Manipulować można chociażby poprzez wzbudzanie poczucia winy. Jeśli to robimy, prędzej czy później bliskie nam osoby przestaną nam ufać. Dobrze byłoby zatem robić wszystko, aby pozbyć się tego paskudnego zwyczaju. Szczególnie niebezpieczna jest manipulacja w związku. Może być ona śmiało traktowana jako jedna z form przemocy.

6. Traktujesz każdego jako konkurencję 

Toksyczne osoby bardzo często traktują wszystkich ze swojego otoczenia jako konkurencję. Koleżanka dostała awans? Zamiast jej pogratulować, lepiej pokusić się o kąśliwą uwagę. Co z tego, że pracuje się w zupełnie innych zawodach. Traktowanie innych jako konkurencję bardzo często powiązane jest także z ich ocenianiem. Nikt z nas nie lubi zaś być ocenianym przez drugą osobę, zwłaszcza pochopnie. Jeżeli chcemy mieć wokół siebie krąg oddanych przyjaciół, cieszmy się z ich sukcesów. W przeciwnym razie, szybko możemy zostać samotni.