Dbanie o siebie jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić. Opieka nad samym sobą nie jest egoistyczna; jest niezbędna dla dobrego zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Poświęcenie czasu na pielęgnowanie swojego ciała, umysłu i ducha pomoże Ci pozostać w zgodzie z tym, co naprawdę się liczy – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Oto pięć prostych sposobów, aby zacząć lepiej dbać o siebie.

Opieka nad samym sobą nie jest egoistyczna.

1. Korzystanie ze zrównoważonej diety

Jedzenie powinno być pierwszym krokiem, jeśli chodzi o dbanie o siebie. Zbilansowana dieta polega na spożywaniu pokarmów z wszystkich pięciu grup żywności:
– owoców,
– warzyw,
– zbóż,
– białek
– produktów mlecznych.

Pełnoziarniste pieczywo i makarony dostarczają ważnych węglowodanów, dając Ci energię, a także błonnika, który pomaga w trawieniu i kontroli wagi. Niskotłuszczowe źródła białka, takie jak ryby czy drób, to mniej kaloryczne opcje, które są bogate w witaminy B6 i 12, a także żelazo. Dodając kilka kolorowych owoców i warzyw zapewniasz sobie niezbędne składniki odżywcze, takie jak witamina C plus minerały, w tym wapń dla silnych kości.

Nie zapomnij o znaczeniu nabiału zawierającego istotne ilości witaminy D i K wraz z kluczowymi kwasami tłuszczowymi. Możesz postawić na zwykły jogurt bez dodatku cukru wraz z świeżymi polewami owocowymi. Pamiętaj, że nie wszystkie kalorie są równe, więc najlepiej unikać przetworzonych/rafinowanych cukrów, które można znaleźć w wielu pakowanych przekąskach.

2. Sen – drugi czynnik mający decydujące znaczenie o Twoim samopoczuciu

Twoje samopoczucie jest niezbędne do tego, abyś mogła o siebie dbać. Pozwoli Ci na to długi, głęboki sen, który jest jednym z najważniejszych i najbardziej niedocenianych aspektów dbania o siebie. Niestety, często może być pomijany na rzecz innych działań lub zobowiązań, które zajmują nasz czas w ciągu dnia. Jednakże, 7 – 9 godzin dobrego snu nie tylko pomaga nam czuć się odświeżonymi i pełnymi energii na wszystko, co przed nami, ale także ma liczne korzyści zdrowotne.

Głęboki sen pozwala Twojemu ciału wzmocnić immunologiczny system, który umożliwia walkę z chorobami, co nie jest możliwe, gdy jesteś stale zmęczona. Gorączki, choroby wirusowe, a nawet depresje sezonowe będą mniej dotkliwe, jeśli postawisz na wydłużenie swojego snu.

Czytaj także: Emocjonalne wyczerpanie: sądzisz, że sobie z tym poradzisz, ale to cię zniszczy od środka

3. Picie wody odmieni Twoje życie na lepsze

Jeśli chodzi o dbanie o siebie, picie wody jest ważnym czynnikiem, którego nie należy pomijać. Picie wody utrzymuje ciało w stanie nawodnienia i w zdrowiu. Pokarmy lepiej się trafią, a sam płyn pomaga wypłukać toksyny w organizmie. Odpowiednia ilość płynów jest niezbędna dla ogólnego stanu zdrowia, więc upewnij się, że dostarczasz ich wystarczająco dużo każdego dnia.

W zależności od tego, jak aktywna lub nieaktywna jest dana osoba w ciągu dnia, można określić jej indywidualne potrzeby, jeśli chodzi o utrzymanie odpowiedniego nawodnienia. Ogólnie rzecz biorąc, większość ludzi potrzebuje około 8 szklanek dziennie. Jeśli ćwiczysz lub spędzasz czas na zewnątrz w ciepłych pomieszczeniach, wtedy może być potrzebne więcej, szczególnie jeśli się pocisz.

Zarówno picie wody, jak i wszystkie inne wspomniane na tej liście czynniki są zależne od wieku i masy ciała. Pamiętaj o uwzględnieniu tego w trakcie tworzenia planu swojej rutyny.

4. Regularnie odwiedzaj las i przewietrzaj się

Regularne wychodzenie na świeże powietrze może pomóc Ci zachować zdrowie na wiele sposobów, od poprawy jakości snu po zmniejszenie poziomu stresu. Świeże powietrze pomaga poprzez zwiększenie dopływu tlenu, co ma korzystny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.

Spróbuj zarezerwować trochę czasu każdego dnia, by wyjść na zewnątrz, czy to na spacer, czy siedząc na łonie natury, jednocześnie praktykując techniki mindfulness, takie jak ćwiczenia głębokiego oddychania i medytacja.

5. Prawidłowa organizacja własnego czasu

Jednym z kluczowych sposobów na zapewnienie sobie możliwości regularnego praktykowania samoopieki jest odpowiednie zorganizowanie swojego czasu. Do wszystkich czterech punktów z listy potrzebujesz odpowiedniej ilości czasu, aby wykonać te czynności, jak ćwiczenia czy medytację.

Część z nas będzie przytłoczona ilością zadań, którą musimy wykonać w ciągu 24 godzin. Jednak planowanie z wyprzedzeniem i przeznaczanie wystarczającej ilości czasu każdego tygodnia na robienie czegoś, co sprawia, że czujesz się dobrze ze sobą, zdziała cuda nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Na przykład 15 minut spędzone przed łóżkiem w spokoju zamiast oglądania TV pomoże Ci lepiej oddychać w trakcie nocy, zmniejszy poziom stresu i obniży uczucie nerwowości.

Czytaj także: Cudowna lekkość bytu – 5 rzeczy, które pomogą ci ją osiągnąć