Przemoc psychiczna to najczęściej spotykana forma przemocy domowej i choć ciężko ją udowodnić, w świetle prawa jest postrzegana jako przestępstwo. Jest to tak naprawdę znęcanie się nad drugą osobą w sposób niefizyczny i trwa to często długie lata a ofiara może nawet tego nie dostrzegać. To zjawisko może występować zarówno w małżeństwie, związku nieformalnym, w relacji rodzica z dzieckiem, a nawet w pracy. Sprawca przemocy sprytnie manipuluje ofiarą, by ta była przekonana o jego racji i na każdym kroku mu ulegała.

6 negatywnych efektów przemocy psychicznej. To jedna z najokrutniejszych, a zarazem najsubtelniejszy form przemocy

1. Poczucie winy

Sprawca przemocy emocjonalnej sprawnie wykorzystuje niskie poczucie własnej wartości swojej ofiary, a następnie skutecznie przerzuca na nią odpowiedzialność za wszystko co ją spotyka.

Osoba gnębiona zaczyna z czasem wierzyć, że swoim złym zachowaniem przyczynia się do całego zła, które pojawia się w jej życiu. Ciężko jest przestać się obwiniać, zwłaszcza jeśli ktoś co chwila udowadnia drugiej osobie jej nieudolność i podchodzi do niej bardzo krytycznie.

2. Utrata poczucia własnej wartości

Ofiarą przemocy psychicznej może zostać każdy. Niemniej jednak, osoba o wysokim poczuciu własnej wartości i pewna siebie nie pozwoli sobą  manipulować i w porę zerwie znajomość lub postawi granice.

Niestety tyle szczęścia nie mają ludzie, u których w jakimś stopniu wcześniej występowała niska samoocena. Relacja z człowiekiem stosującym dręczenie psychiczne sprawia, że poczucie beznadziei stale wzrasta i odbiera siły do walki.

3. Problemy w relacjach z innymi ludźmi

Częstym zjawiskiem wśród ofiar przemocy psychicznej jest brak zaufania do nowo poznanych osób oraz trudności w wyrażaniu swoich uczuć. Wskutek permanentnego stresu i strachu przed wyrażaniem swojego zdania często zaciska zęby i z bólem milczy stara się wyciszyć swoje emocje.

Nawet jeśli uda się uwolnić od swojego oprawcy, osoba pokrzywdzona może już zawsze mieć problemy z nawiązaniem trwałych relacji ze strachu, że ktoś znów będzie ją gnębił.

4. Problemy ze snem

Bezsenność jest niestety silnie związana z przeżywaniem stresu i niepokoju, które skutecznie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. Ofiary przemocy psychicznej często borykają się z trudnościami w zaśnięciu, koszmarami, a także wybudzaniem się w środku nocy.

To wszystko powoduje, że sen nie daje odpoczynku i upragnionej regeneracji. Osoby dotknięte tym problemem często sięgają po tabletki nasenne, by w jakiś sposób być w stanie odpocząć.

5. Samotność

Co często można zauważyć, sprawca przemocy psychicznej stara się jak najbardziej odciąć swoją ofiarę od jej znajomych, rodziny czy przyjaciół. Bardzo bowiem uważa na to, by nikt nie dowiedział się o sytuacji panującej między nim a osobą, którą gnębi.

Naturalnym jest, że jeśli nie utrzymuje się kontaktu z bliskimi, wkrótce zaczynają się oddalać i zrywać znajomość. To wszystko wzmaga w osobie poszkodowanej poczucie osamotnienia, izolacji i sprawia, że ta czuje się beznadziejnie.

6. Depresja

Wszystkie wcześniej wymienione skutki przemocy psychicznej prowadzą jej ofiarę wprost w szpony depresji. Wskutek uczucia beznadziei, winy i samotności nierzadko miewa ona myśli rezygnacyjne, a nawet samobójcze. Depresja odbiera pokrzywdzonemu człowiekowi resztki chęci do życia oraz jakiekolwiek nadzieje na lepsze.