Często kojarzymy przemoc domową wyłącznie z biciem, jednak przemoc słowna, czyli poniżanie, wyzywanie, manipulowanie i ośmieszanie, również może być bardzo szkodliwa dla ofiary.

Przemoc ta atakuje od wewnątrz, niszcząc pewność siebie, samoocenę i godność. Choć na początku może to być tylko sarkastyczny komentarz, to stopniowo przemoc słowna staje się normą i jej celem jest kontrola drugiej osoby. Często ofiary tkwią w związku z powodu kredytu, małych dzieci lub obaw o poradzenie sobie bez partnera.

Warto pamiętać, że przemoc słowna również jest formą przemocy, a jej ofiary zwykle odczuwają strach i poczucie ciągłego poniżania. Konsekwencje psychologiczne takiego gnębienia mogą być bardzo poważne, a ofiary często potrzebują pomocy, by się z niej wyzwolić.

Konsekwencje przemocy słownej

Przemoc słowna w ogromny sposób wpływa na psychikę i ma wiele konsekwencji. Kobieta może odczuwać ciągły niepokój, przewlekły stres, depresję, zaburzenia lękowe, brak zaufania do siebie i innych ludzi, a także problemy z koncentracją i snem. Może pojawić się też poczucie winy, wstydu i samotności.

Czytaj także: Karanie milczeniem – przemoc w białych rękawiczkach. O ciszy w związku

Długotrwałe doświadczanie przemoc słownej może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, nadciśnienie tętnicze, choroby autoimmunologiczne czy też problemy trawienne. Kobieta może również cierpieć na bóle głowy, migreny, zaburzenia hormonalne, problemy z nadczynnością tarczycy, a także na problemy z wagą.

„A jednak często jest, że ktoś słowem złym zabija tak, jak nożem”. – Czesław Niemen

Co zrobić w przypadku przemocy słownej?

Jeśli doświadczasz przemocy słownej, nie bądź sama. Istnieją organizacje, które oferują wsparcie i pomoc dla ofiar przemocy domowej, w tym przemocy słownej. Możesz skontaktować się z bezpłatną infolinią, taką jak np. „Niebieska Linia”, gdzie dostaniesz pomoc i poradę specjalisty.

Czytaj także: Osoba o dwóch twarzach – czyli o chorobie afektywnej dwubiegunowej

Pamiętaj, że nie jesteś winna temu, co Ci się dzieje, a nikt nie ma prawa Cię poniżać czy krzywdzić. Ważne jest, abyś podjęła kroki, które pomogą Ci uchronić się przed dalszą przemocą słowną. Możesz zacząć od rozmowy z osobą zaufaną, a także zgłoszenia sprawy na policję.

Jeśli tkwisz w związku, gdzie przemoc słowna jest na porządku dziennym, powinieneś zastanowić się nad swoją sytuacją i walczyć o swoje prawa. Pamiętaj, że nikt nie ma prawa Cię poniżać ani krzywdzić, a każdy zasługuje na szacunek i godność.

Przemoc słowna to rodzaj przemocy psychicznej, który może poważnie wpłynąć na psychikę i zdrowie osoby doświadczającej jej. Warto zwracać uwagę na sygnały i oznaki przemocy słownej, aby móc zareagować na czas i zacząć podejmować kroki, które pomogą uchronić przed dalszym krzywdzeniem. Pamiętaj, że przemoc w jakiejkolwiek formie jest nie do zaakceptowania, a każdy ma prawo do szacunku i godności.