W ostatnim czasie sporo mówi się o depresji, ale znacznie mniej o chorobie afektywnej dwubiegunowej. Dość niepokojąco kojarzy się już wszystkim pojęcie dwóch biegunów, dlatego w tym artykule wyjaśnimy, czym tak naprawdę jest CHAD i jak zazwyczaj się objawia.

Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD)?

Na początku warto zaznaczyć, że CHAD należy tak samo jak depresja do grupy zaburzeń nastroju. Nie wszyscy mają świadomość, że depresja jest określana jako choroba afektywna jednobiegunowa. U pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową występują epizody depresji oraz manii lub hipomanii, czyli stanów, kiedy nastrój jest nienaturalnie podwyższony. Według badań aż 3 do 5% populacji ogólnej zmaga się z tą chorobą, a chorzy pochodzą z różnych warstw społecznych i kultur.

Należy podkreślić, że genetyczne są przyczyny choroby, ale silny stres też może wyzwolić objawy. CHAD w typie I występuje dość rzadko i jest najmniej złożony. W takim przypadku pacjent może jeszcze w miarę normalnie funkcjonować, a epizody manii okazują się częste. Jednak zdecydowana większość pacjentów ze zdiagnozowanym CHAD mieści się w „Typie II”, który cechuje się znacznie częstszymi epizodami depresji.

Obniżenie nastroju

Obniżenie nastroju stosunkowo często obserwuje się w okresach remisji, a to ma znaczący wpływ na funkcjonowanie. Choroba z szybką zmianą faz występuje u około 15% pacjentów ze stwierdzonym CHAD. U takich osób w ciągu roku występują przynajmniej cztery epizody manii lub depresji.

Można jeszcze wyróżnić CHAD z ultraszybką zmianą faz, gdy nawet co kilka dni lub godzin mogą następować zmiany epizodów. Przy omawianiu choroby afektywnej dwubiegunowej trzeba również wspomnieć o cyklotymii, która cechuje się bardzo podobnymi objawami do CHAD.

Przy tym zaburzeniu występują stany, które przypominają depresję i manię, ale nie spełniają mimo wszystko kryteriów ani jednego, ani drugiego. Kolejne podobne zaburzenie to dystymia, czyli przewlekłe obniżenie nastroju ale bez objawów hipomaniakalnych.

Choroba afektywna dwubiegunowa: Podstawowe objawy

Pacjenci ze zdiagnozowanym CHAD epizody depresji przeżywają dokładnie tak samo, jak pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą efektywną jednobiegunową. Podstawowe objawy epizodu depresyjnego to trudności z koncentracją oraz smutek.

Trzeba jeszcze wspomnieć o anhedonii, czyli utracie zdolności do czerpania przyjemności z przyziemnych rzeczy. Z kolei epizody maniakalne, czyli manie cechuje nienaturalnie wzmożony nastrój i wzrost energii oraz aktywności. Wtedy pacjent ma zmniejszoną potrzebę snu i jest przekonany o swojej wyższości.

Może pojawić się też podwyższona potrzeba kontaktów seksualnych i natłok myśli. Objawy muszą utrzymywać się przynajmniej 7 dni, żeby u pacjenta można było stwierdzić epizod manii.

Czytaj także: Cierpi nie tylko psychika. 5 somatycznych objawów depresji