Związek

Niepokojące sygnały, że telefon ma destrukcyjny wpływ na twój związek. Nowe badania dają do myślenia


Jak nadmierne korzystanie ze smartfona wpływa na związek? Nowe badania dają do myślenia… Nieustające powiadomienia, ciągłe przewijanie ekranu, robienie selfie podczas spotkań towarzyskich – czy tak wygląda twoje życie? Jeśli tak, być może Twój związek cierpi na zjawisko zwanym „phubbing”. Choć nazwa może brzmieć obco, jej skutki są nam niestety dobrze znane.

Phubbing – co to takiego?

Termin „phubbing” pochodzi od połączenia słów „phone” (telefon) i „snubbing” (lekceważenie) i odnosi się do sytuacji, w której osoba jest bardziej skoncentrowana na swoim telefonie niż na ludziach wokół niej. Czy kiedykolwiek czułeś się zignorowany przez kogoś, kto był bardziej zaabsorbowany swoim smartfonem niż Twoją obecnością? Jeśli tak, to doświadczyłeś phubbingu.

Skutki phubbingu na naszą relację

Nieustanne korzystanie z telefonów komórkowych stało się dla wielu ludzi normą w codziennym życiu. Niemniej jednak, jak pokazują badania, może to mieć poważne konsekwencje dla jakości naszych relacji interpersonalnych. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Baylor, nadzorowane przez zespół naukowców, rzuca światło na negatywny wpływ phubbingu na nasze związki. Z 450 osób, które wzięły udział w tym badaniu, aż 22% zadeklarowało, że stały się mniej związane ze swoimi partnerami, przyjaciółmi czy rodziną z powodu stałego bycia „online” i ignorowania bliskich. To wskazuje na głęboki problem społeczny, w którym technologia zaburza tradycyjne formy komunikacji i więzi międzyludzkie.

Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że prawie 40% uczestników badań przyznało, że nadmierne używanie telefonu nie tylko wpłynęło negatywnie na ich relacje, ale również przyczyniło się do pogłębienia objawów depresyjnych. Może to być wynikiem poczucia izolacji, braku prawdziwej interakcji czy też presji, aby być stale dostępnym i „na bieżąco” w świecie mediów społecznościowych. Nie można zapominać, że nasze telefony to nie tylko narzędzia komunikacji, ale również źródło nieustannego przepływu informacji, które mogą przysłonić nam rzeczywistość i odciągnąć od prawdziwych, głębokich relacji z ludźmi, których kochamy. Dlatego warto zastanowić się, jak często korzystamy z naszych urządzeń i jaki wpływ ma to na nasze życie codzienne.

Choć technologia niewątpliwie ułatwia nam życie w wielu aspektach, nie możemy zapominać o jej potencjalnych negatywnych skutkach, zwłaszcza jeśli chodzi o jakość naszych relacji. Phubbing to zjawisko, które nie może być ignorowane, a każdy z nas powinien zastanowić się nad własnymi nawykami związanymi z korzystaniem z telefonu. Czy naprawdę warto ryzykować jakość naszych relacji dla kolejnej powiadomienia?

Redakcja

Kontakt: przemysleniaWP@gmail.com