Okazuje się, że każdy związek składa się z kilku etapów, dlatego warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Nowojorski terapeuta twierdzi, że wszystkie pary przechodzą przez te etapy, chociaż niektórzy nie zdają sobie nawet z tego sprawy.

Jakie są etapy związku?

Pierwszy etap

W pierwszym etapie zakochujemy się w drugiej osobie, jesteśmy nią zafascynowani, widzimy tylko zalety i niemalże nie dostrzegamy wad. Idealizujemy drugą ukochaną lub ukochanego, jesteśmy przepełnieni namiętnością.

Drugi etap

Z kolei w drugim etapie związku następuje jego tworzenie, obie strony deklarują, że chcą być ze sobą na wyłączność. Zakochani spędzają ze sobą dużo czasu, przez co obdarzają coraz większym zaufaniem i przywiązują się do siebie. Można już mówić na tym etapie o silnej więzi emocjonalnej, dochodzi do zmian w życiu partnerów typu wspólne mieszkanie. Niektórzy decydują się nawet na coś więcej, czyli na ślub lub poczęcie dziecka.

Trzeci i czwarty etapt

W trzecim etapie związku pojawiają się pierwsze rozczarowania, co jednak jest całkowicie normalne i nie należy się tego obawiać, traktować jako coś złego. Już nie patrzymy na drugą osobę przez różowe okulary, dostrzegane są wady. Można mówić także o pierwszym kryzysie w związku, co oczywiście wiąże się z negatywnymi emocjami. Jeśli uda się przetrwać trudy, to związek wskazuje na kolejny czwarty poziom, następuje budowanie dojrzałej relacji. Partnerzy potrafią wyciągać wnioski, rozumieją się, idą na kompromisy. Rozmowa staje się podstawą, aby lepiej wyrażać swoje potrzeby i bolączki, rozumieć też drugą stronę.

Piąty etap

Trzeba przede wszystkim słuchać, informować o swoich uczuciach. Bez tego niestety łatwo o nieporozumienia, niektórzy zaczynają się wręcz ranić wzajemnie. Wszystko to pogarsza relacje i sprawia, że partnerzy oddalają się od siebie. Oczywiście nawet utraconą bliskość można odbudować, ale jest to praca dla dwóch osób. Istotne jest także to, aby wiedzieć, w jaki sposób dana osoba czuje, że ktoś okazuje jej miłość. Może to odbywać się poprzez dotyk, słowa, prezenty, poświęcony czas, pomaganie. Piąty etap związku to obdarzanie się bliskością i szanowanie. Mogą to uzyskać jedynie partnerzy stabilni emocjonalnie, dojrzali wewnętrzni. Jeśli chce się przejść przez wszystkie etapy związku, to niezbędne jest rozmawianie o wzajemnych uczuciach i potrzebach.