Zbudowanie udanego związku, jest jedną z ważniejszych rzeczy w życiu, które dają ludziom poczucie szczęścia i spełnienia. Niestety często zamiast szczęścia, związki przynoszą rozczarowanie. Jak zatem stworzyć udany i satysfakcjonujący związek na długie lata? W poniższym artykule, znajdziesz listę 15 cennych porad, które pomogą Ci udoskonalić swoją relację z partnerem lub partnerką. 

Jak stworzyć udany związek? Poznaj 15 kluczowych rad szczęśliwych par

Czy idealne związki istnieją?

Wiele osób twierdzi, ze udane związki nie istnieją. Cieżko znaleźć wśród otaczających nas ludzi osoby, które w są w pełni zadowolone ze swojej relacji z partnerem. Często ludzie wolą też być sami, niż zadowalać się byle jakim związkiem, który nie będzie dawał im satysfakcji i zadowolenia.

Charlie i Linda Bloom to para, która jest ze sobą w wieloletnim związku. Dzielą się oni swoimi spostrzeżeniami na temat relacji na stronie psychologytoday.com. Organizują również warsztaty i piszą książki o związkach. Zdecydowali się na przeprowadzenie wywiadów z 50 parami, które twierdzą, że są ze sobą szczęśliwe. Linda i Charlie Bloom chcieli poznać ich recepty na udane związki, często pomimo licznych przeciwności losu.

Na podstawie tych rozmów, udało się im stworzyć listę kilkunastu rad, jak stworzyć udany związek. Oto najważniejsze z nich:

15 cennych porad, które pomogą Ci udoskonalić swoją relację z partnerem lub partnerką. 

 1. Związek dwojga ludzi polega na równości. Nikt nie jest w niczym lepszy, ani gorszy,
 2. Partnerzy powinni czuć się za sobie odpowiedzialni, oboje mają wpływ na to, dokąd zmierza ich związek.
 3. Chęć szukania pomocy z zewnątrz, w razie kryzysu w związku.
 4. Partnerzy powinni znać swoje słabe punkty.
 5. Cel życiowy, który może i często powinien być odrębny, ale musi być wspierany przez drugą stronę.
 6. Równe zaangażowanie, bez oceniania, przerywania, czy poprawiania bez wyraźnej prośby o to.
 7. Wzajemne dbanie o siebie, dziękowanie sobie słowem lub gestem.
 8. Wdzięczność.
 9. Hojność, również hojność ducha.
 10. Samoopieka, czyli dbanie o związek, bez zaniedbywania siebie i swoich własnych potrzeb.
 11. Zabawa, humor oraz optymizm. Jak najczęstsze znajdowanie czasu i okazji do wspólnej zabawy. 
 12. Nadanie relacji należytego, wysokiego priorytetu. 
 13. Nieobwinianie. Zamiast szukać winy w partnerze, należy skupić się na tym co samemu możemy zrobić, aby poprawić obecną sytuację.
 14. Zaufanie. Do samego siebie oraz do partnera.
 15. Świadomość budowanej relacji oraz jej wartości. To co jest między dwojgiem ludzi, powinno być dla nich obojga najważniejsze w ich życiu.

Zestaw powyższych 15 wskazówek, jest uniwersalny dla każdego związku. Spróbuj zastanowić się, które z nich rozwinąłeś w swoim związku już w pełni, a nad którymi należy jeszcze trochę popracować.

Ludzie, często mylnie twierdzą, że idealny związek tworzy się sam, od pierwszego dnia. Że nie nie mamy wpływu na to, czy dana relacja będzie udana. Że albo ktoś jest nam pisany, albo nie. Prawda jest jednak inna. Nad tym, aby relacja satysfakcjonowała nas każdego dnia, należy nieustannie pracować. Każdego dnia należy pamiętać o kilkunastu rzeczach, które sprawią, że życie w związku będzie lepsze. Pamietajmy, że każda relacja wymaga pracy i odpowiedniego zaangażowania obu stron. Niezależnie od tego czy trwa ona tydzień, miesiąc, rok czy 10 lat.