Rodzice powinni być osobami, na których zawsze można polegać. Nawet dorosłe już dzieci potrzebują wsparcia, na przykład gdy w ich życiu zachodzą duże zmiany lub kiedy stają przed koniecznością podjęcia istotnej decyzji.

Niestety, część ojców i matek nie wypełnia właściwie pełnionej roli, pogarszając swoim zachowaniem nie tylko wzajemne relacje, ale również komfort psychiczny swoich już dorosłych dzieci. Czego szczególnie należy się wystrzegać?

Cechy charakterystyczne toksycznej relacji

Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że ich najbliżsi robią coś niewłaściwego. Przeważnie usprawiedliwiają rodziców przed otoczeniem i przyjmują wszelkie nieprawidłowości za normalne. Bardzo szkodliwe dla psychiki dorosłego dziecka okazuje się:

  • porównywanie do innych,
  • wzbudzanie poczucia winy,
  • nieustanne krytykowanie podejmowanych decyzji,
  • złośliwe komentarze, np. dotyczące wyglądu lub obranej ścieżki kariery.

Tego typu zachowania niszczą poczucie własnej wartości i negatywnie wpływają na samopoczucie. Nadwyrężają ponadto rodzinne więzi, stanowiące dla większości ludzi niesamowicie istotną część ich życia.

Czy da się naprawić relację z toksycznym rodzicem?

Wiele osób jest przekonanych, że nic się nie da zrobić, aby polepszyć komunikację z matką lub ojcem. Doświadczają one bowiem pełnych przemocy zachowań od wczesnego dzieciństwa, przez co przyjmują je za normalne. Warto jednak spróbować spokojnie porozmawiać i wytłumaczyć, iż konkretne słowa tylko wywołują negatywne emocje, nie mając przy tym pozytywnego przełożenia na życie. Nie każdy rodzic zdaje sobie bowiem sprawę ze swoich błędów.

Niezwykle istotne jest, aby w takiej rozmowie nie dopuścić do eskalacji emocji. Jeżeli nie zostanie przeprowadzona ze spokojem, zarzuty mogą zostać wzięte za atak i wywołać bardzo gwałtowną reakcję. Z pewnością nie dojdzie się w takiej sytuacji do porozumienia.

Próby rozwiązania problemów nie cechują się natychmiastową skutecznością, więc warto spróbować zmienić swoje podejście. Jeżeli wie się, że rodzic kieruje nieuzasadnioną krytykę, nie należy brać jej do siebie. Przy ignorowaniu prób złośliwości i manipulacji, matka lub ojciec po pewnym czasie zrozumieją, iż ta taktyka przestała działać i będą musieli wypracować inny model komunikacji. Jest to jednak dość czasochłonny proces i może okazać się obciążający psychicznie. Warto jednak spróbować dać taką szansę swoim najbliższym.