Cenna lekcja

Podczas wykładu na uniwersytecie psycholog pokazywał studentom jak zarządzać stresem. Kiedy podniósł szklankę wody wszyscy spodziewali się, że zostaną im zadane pytania w stylu „w połowie pusta lub w połowie pełna”. Zamiast tego z uśmiechem na twarzy zapytał: „Jak myślicie, jak ciężka jest ta szklanka wody?

Odpowiedzi wahały się od 20 do 60 gramów.

Na co psycholog odparł: „Ciężar bezwzględny nie ma znaczenia…to zależy od tego, jak długo szklankę trzymam. Jeśli trzymam ją przez minutę, to nie jest problem. Jeśli trzymam ją przez godzinę, będę odczuwał ból w ramieniu. Jeśli potrzymam przez jeden dzień, moja ręka zapewne będzie boleć nieziemsko. W każdym przypadku waga szklanki się nie zmienia, ale im dłużej ją trzymam, tym staje się cięższa”.

Mówił dalej… „Stresy i zmartwienia w życiu są jak ta szklanka wody. Pomyślisz o nich przez chwilę i nic się nie dzieje. Myślisz o nich trochę dłużej, a zaczynają boleć…. a jeśli myślisz o nich przez cały czas, to poczujesz się jak sparaliżowany – niezdolny do zrobienia czegokolwiek”.

Pamiętaj, aby odstawić szklankę.

(Dzięki uprzejmości Jimmy’ego Harmona)

Psycholog pokazywał studentom jak zarządzać stresem. Kiedy podniósł szklankę wody wszyscy spodziewali się, że zostaną im…

Opublikowany przez Przemyślenia.pl Sobota, 21 maja 2022