Porażka w pracy, w związku czy porażka rodzicielska – lęk przed nią potrafi być bardzo dokuczliwy, a nawet utrudniać normalne funkcjonowanie. Zdarza się, że przed ważnym wydarzeniem obawy przychodzą w postaci silnego stresu. Strach przed nieznanym towarzyszy nam często, jednak można go oswoić. Sprawdź, jak w 10 krokach pokonać paraliżujący lęk przed porażką

1. Słowo „muszę” zastąp słowem „chcę” 

Dzięki temu zwiększamy motywację do działania, a strach przed ewentualną przegraną nie jest tak silny. Sukces zostanie łatwiej osiągnięty, dzięki kierowaniu się wewnętrznymi potrzebami. 

2. Zrezygnuj z nadmiernych aspiracji

Przerost ambicji czy ustawianie poprzeczki za wysoko może w przypadku pracy spowodować syndrom wypalenia zawodowego. Warto mieć cele i wysoko mierzyć, jednak wygórowane oczekiwania mogą w niektórych przypadkach przynieść więcej szkód, niż korzyści. 

3. Miej czas zarówno na pracę, jak również odpoczynek

Zbyt dużo pracy i zbyt mało odpoczynku prędzej czy później zaczyna wyniszczać. Ponadto w przypadku dużej ilości godzin pracy nasza efektywność nie jest tak wysoka. Każdy indywidualnie powinien ustawić swój rytm w zależności od samego siebie i rodzaju wykonywanych czynności. 

4. Zmierz się z lękiem

Ucieczka przed naszymi obawami jest niewskazana, ponieważ w perspektywie jedynie pogłębia problem. Warto spróbować założenia najgorszej opcji i ocenić prawdopodobieństwo jej wystąpienia; może się okazać, że pojawia się możliwość zminimalizowania ryzyka i poniesienia porażki. 

5. Kieruj się zdrowym egoizmem

Nie należy dbać o wszystko i wszystkich mając poczucie, że to nasz obowiązek. Niewątpliwie dobrą rzeczą jest pomoc innym, jednak każdy sam odpowiada za swoje postępowanie. Poczucie odpowiedzialności za wszystko wokół zabiera zbyt dużo energii na własne cele i zadania, które to powinny być dla nas priorytetem. 

6. Strach przed porażką zamień na nadzieję na sukces

Ogromną różnicę robi nasze nastawienie. Ciężko będzie osiągnąć swój cel, zakładając najgorsze. Myśli o sukcesie w podświadomości ułatwiają nam dopięcie swego. 

7. Dodawaj sobie odwagi

Prowadź ze sobą rozmowy miłe i podbudowujące. Wewnętrzne dialogi są tak samo ważne, jak rozmowy z innymi ludźmi. To, jak sama o sobie myślisz przekłada się na sposób działania. Rozmawiaj ze sobą w taki sposób, w jaki chciałabyś aby inni z Tobą rozmawiali. 

8. Pamiętaj o swoich sukcesach, nie porażkach

W chwilach zwątpienia otuchy dodają pozytywne myśli o sukcesach i zwycięstwach. Pamiętanie porażek jest dobre, aby uniknąć popełniania znanych już nam błędów, jednak ich nadmierne rozpamiętywanie nie poprowadzi nas do zwycięstwa. 

9. Skoncentruj się na postawionym celu i na samej sobie

Pozwól na całkowite pochłonięcie przez postawione zadanie – to nas popycha do skutecznego działania i bycia efektywnym. Wskazane jest wyeliminowanie czynników rozpraszających, które uniemożliwiają całościowe skoncentrowanie się na celu. 

10. Wierz w swoje umiejętności

Umacniaj poczucie własnej wartości poprzez pozytywne myślenie, jednocześnie blokując wewnętrznego krytyka. Naucz się doceniać własną osobę. To stanowi klucz do sukcesu.