Jutro poniedziałek, czyli stres przed kolejnym tygodniem

Weekend trwa zaledwie dwa dni, które trzeba dobrze wykorzystać. Niestety wiele osób traci jego ostatnią część stresując się nadchodzącym tygodniem. Ten stan nazywany jest niedzielną depresją. Jak się objawia i czym dokładnie jest opisujemy poniżej.

Niedzielna depresja — czym jest? Objawy i przyczyny

W niedzielne popołudnie wiele osób zaczyna odczuwać duży stres i zdenerwowane wynikające ze zbliżającego się nowego tygodnia pracy lub szkoły. Te negatywne emocje nie pozwalają na regenerację i odpoczynek, myśli krążą wokół tego co może się zdążyć w poniedziałek i kolejne dni tygodnia. Dlatego też niedzielną depresję można nazwać syndromem poniedziałku. Głównym objawem są myśli krążące wokół następnego dnia, dodatkowo towarzyszą im stres i niepokój. Mogą także pojawić się objawy fizyczne takie jak ból głowy, ból brzucha, szybszy oddech, pocenie się dłoni. W skrajnych przypadkach może pojawiać się biegunka. Przyczyną niedzielnej depresji jest lęk przed powrotem do pracy lub szkoły następnego dnia rano. Przyczyniają się do tego:

  • wypalenie zawodowe
  • zła atmosfera w pracy, brak poprawnych relacji ze współpracownikami lub szefem
  • wygórowane ambicje, wymaganie od siebie zbyt wiele
  • trach przed oceną innych (szczególnie kolegów z pracy i przełożonych)
  • nadmiar obowiązków, mało czasu na wykonanie wszystkich powierzonych zadań
  • zbyt mało czasu na odpowiednią regenerację i odpoczynek
  • negatywnie myśli, wyobrażanie sobie wszystkiego w czarnych barwach.

Zawalcz o siebie, jak poradzić sobie z poniedziałkowym syndromem?

1. Sen, lek na wszystko

Lęk i stres mogą przyczynić się do bezsenności. Warto zadbać o to by odpowiednio wypocząć przed nowym tygodniem, dzięki temu będziemy gotowi do działania. Wieczorem należy się zrelaksować, wypić uspokajającą herbatkę z melisy, rumianku, szyszek chmielu lub waleriany. Ulubiona lektura oraz kubek ciepłego mleka z miodem także mogą działać kojąco na zdenerwowany organizm. Można także wykonać kilka wyciszających wdechów i wydechów. Wszystko to pozwoli spokojnie zasnąć i zregenerować się w nocy z niedzieli na poniedziałek.

2. Odpowiedni balans

W piątkowe popołudnie wychodząc z pracy pozostaw w niej wszystkie sprawy. Weekend wykorzystaj na relaks z rodziną, wycieczki, spotkania ze znajomymi lub imprezy. Postaraj się nie myśleć o sprawach służbowych, dzięki temu będziesz mógł się odpowiednio zregenerować przed nowym tygodniem. Z pewnością doda Ci to dużego powera.

3. Przyjemna niedziela

Jeżeli niedzielne popołudnie kojarzy Ci się tylko ze stresem związanym z nowym tygodniem postaraj się złamać ten schemat. Nie pozwól by negatywne myśli zniszczyły Ci ostatnie chwile weekendu. Zaplanuj tę chwilę tak by nie mieć czasu na myślenie co będzie jutro. Zaangażuj bliskich, postaw na aktywność, wszystko by niedzielna depresja Cię nie dopadła.

4. Przygotuj się wcześniej

Wszystkie potrzebne rzeczy do pracy lub szkoły przygotuj wcześniej. Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę — niedzielny wieczór. Dzięki temu mniej negatywnych emocji będzie Ci towarzyszyć w niedzielę. Część spraw służbowych możesz wykonać w piątek, jeśli to możliwe. Dzięki temu w poniedziałek nie będzie tak intensywny i stresujący.