Zbyt wysoka samoocena związana jest z wieloma problemami. Osoby te, są trudne do wytrzymania w gronie innych osób, oraz bardzo często toksyczne. Warto podkreślić, że jeśli ktoś nie widzi swoich wad, to najzwyczajniej w świecie nie chce z nimi pracować. Jest to sytuacja patowa. Z kolei zbyt niska samoocena również jest związana z wieloma niedogodnościami. Poniżej odpowiemy jak ją rozpoznać.

1. Obwinianie siebie

Kiedy osoby mają niską samoocenę bardzo często zło całego świata zrzucają na siebie. Szukają wtedy, w sobie problemów, niedogodności. Zastanawiają się co zrobione zostało źle, a co można było zrobić lepiej. Przypisują sobie wszystkie winy.

Osoby te nie myślą trzeźwo i nie biorą pod uwagę tego, że na niektóre sprawy nie mają wpływu. W związku z tym nie można ponosić za nie odpowiedzialności.

2. Brak marzeń

Osoby z niską samooceną nie mają wiary w lepsze jutro, oraz w to, że uda im się cokolwiek osiągnąć. Boją się marzyć, ponieważ uważają, że ich pragnienia się nie ziszczą. Wolą oddać kontrolę za swoje życie innym osobom, ponieważ wierzą, że będą one lepiej wiedziały co dla nich jest dobre.

Nie wiedzą, że porażka jest naturalną drogą do sukcesu i mimo wszystko warto próbować, tyle razy aż się uda. Poddają się bardzo szybko.

3. Irytacja

Częsta drażliwość jest objawem niskiej samooceny. Osoby cierpiące na zbyt niskie mniemanie o sobie nie radzą sobie z krytyką innych osób, oraz nie mają dystansu do cudzej opinii. Bardzo łatwo je obrazić. Nie umieją się odnaleźć w grupie osób i żartować z własnej osoby.

4. Dogadzanie innym

Osoby cierpiące na zbyt niską samoocenę mają skłonność do nadmiernego dogadzania innym. Często nie są asertywne, oraz nie umieją mówić nie, co z kolei rodzi kolejne problemy z byciem wykorzystywanym. Czasem nawet osoby te, udają kogoś kim nie są, tylko dlatego aby być lubianym, czy zaakceptowanym.

Dogadzanie innym jest sposobem na lepsze samopoczucie ze sobą samym.

5. Brak wiary we własne możliwości

Osoby z niską samooceną nie potrafią uwierzyć we własne siły, oraz kompetencje. Nie sięgają tak wysoko jak mogłyby, gdyby miały pozytywne nastawienie. Na starcie rezygnują z podjęcia ryzyka, czy nie biorą pod uwagę możliwości drogi życiowej.

Nie mają odpowiedniego ładunku emocjonalnego, by często ruszyć z miejsca o przodu. Obwiniają się za porażki, co wysysa z nich chęć dalszego działania i zniechęcają się.

Podsumowanie

Reasumując, osoba cierpiąca na niską samoocenę ma wewnętrzne blokady do życia pełną piersią. Nie podejmuje działań, nie wierzy we własne możliwości, oraz nie realizuje marzeń. Dodatkowo czuje się ciągle osądzana, ma problemy komunikacyjne w towarzystwie, a także przypisuje sobie wszelkie winy za zło tego świata. Może zdarzyć się tak, że osoba jest drażliwa, przez to nie ma dystansu do cudzej opinii.

Dodatkowo często udaje kogoś kim nie jest, tylko dlatego by zjednać sobie jak największą ilość ludzi wokół siebie. Warto wspomnieć, że z reguły jest mało asertywna, przez co łatwo ją wykorzystać.

niska samoocena

niska samoocena