Kłótnie i nieporozumienia w związku zdarzają się każdej parze. Niestety istnieją pewne niewybaczalne błędy, które mogą przeważyć o przyszłości naszego związku.

Jakich, z pozoru niewinnych błędów powinniśmy się wystrzegać, aby uniknąć problemów w związku i jak najlepiej dogadywać się z partnerem?

Te błędy mogą mieć bezpośredni wpływ na zniszczenie waszej relacji

1. Ciche dni

Okres milczenia w związku często jest konsekwencją kłótni. Ciche dni są traktowane jako forma ukarania drugiej połówki lub sposób na uspokojenie własnych emocji po wyczerpującej wymianie zdań. W rzeczywistości jednak taki okres milczenia ma negatywny wpływ na obie strony.

Szczera rozmowa stanowi najważniejsze i najskuteczniejsze narzędzie rozwiązywania konfliktów w związku, z którego świadomie rezygnujemy, wybierając ciche dni. Konflikt pozostaje wówczas nierozwiązany i może ponownie pojawić się w przyszłości.

2. Porównywanie obecnego partnera do byłego

Porównywanie obecnego partnera do swojego ex może się zdarzyć – w końcu byłe związki mają duży wpływ na nasz charakter i obecne relacje. Warto jednak tego typu porównania zachować dla siebie i nie mówić o nich na głos.

Nikt nie lubi być porównywany do innych, a tym bardziej uważany za „tego gorszego”. Ocenianie obecnego partnera pod kątem swoich ex może być odebrane bardzo negatywnie, nawet jeśli jest wypowiadane w sposób żartobliwy. Ponadto tego typu zachowanie może wskazywać, że wciąż czujemy coś do byłego partnera, a to z pewnością zadziała na niekorzyść obecnego związku.

3. Chorobliwa zazdrość

Okazjonalna zazdrość w związku jest czymś całkowicie naturalnym i wskazuje na to, że zależy nam na drugiej połówce. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy zazdrość staje się chorobliwa i nieuzasadniona.

Jeśli odczuwasz bezpodstawny gniew, gdy Twój partner spędza czas z kimś innym i rozmawia lub smsuje z innymi kobietami (np. koleżankami z pracy), może to działać na niekorzyść waszego związku. Brak zaufania jest dla drugiej połówki niezwykle bolesny i może stanowić poważną przeszkodę dla przyszłości relacji.

4. Zmuszanie do zmian

Wchodząc w związek z drugą osobą akceptujemy ją taką, jaką jest – jej wady, zalety i przyzwyczajenia. Kiedy w związku pojawiają się problemy, wina nie powinna być zrzucana na jednego z partnerów, a tym bardziej nie należy wymagać od niego, że nagle zmieni się i stanie się inną osobą.

Jeśli masz problem z zaakceptowaniem swojego partnera, być może warto zastanowić się nad przyszłością waszego związku.

5. Robienie na złość partnerowi

Każde nieporozumienie w związku powinno być rozwiązywane poprzez rozmowę. Z tego powodu należy unikać sytuacji, w których próbujemy zemścić się na swoim partnerze lub zrobić mu na złość. Tego typu toksyczne zachowanie może całkowicie zaprzepaścić przyszłość związku, zwłaszcza jeśli tego typu manipulacje regularnie się powtarzają.

6. Kłótnie „o rację”

Kłótnie w związku są czymś całkowicie normalnym i jeśli obie strony zachowują wobec siebie szacunek podczas wymiany zdań, nie powinny one wpływać negatywnie na związek. Problem pojawia się wtedy, kiedy jeden z partnerów uparcie broni swojego punktu widzenia i jest głuchy na argumenty drugiej strony.

Tego typu kłótnie mają szkodliwy wpływ nie tylko na związek, ale również przyjaźnie i relacje koleżeńskie, dlatego tak ważne jest, aby być otwartym na punkt widzenia innych osób.