Powstrzymać nastolatki od alkoholu – jak zrobiła to Islandia?

Islandia bardzo długo starała się o coś, co dla każdego kraju byłoby spełnieniem marzeń i w końcu to osiągnęła. Chodzi o zbyt częste używanie alkoholu oraz papierosów. Co jest ciekawostką, Islandia niespełna 20 lat temu znalazła się na liście krajów europejskich, w których młodzież zażywała te substancje więcej, niż reszta.

Zmiana jednak nastąpiła w przeciągu kilku krótkich lat, dlatego jest to wręcz niesamowite. Dowiedz się, jak państwo poradziło sobie z tym problemem w taki sposób, że doszło do sukcesu.

Młodzież na Islandii – program zapoczątkowany w 1998 roku

Celem tego programu było oczywiście ograniczenie użycia alkoholu i tytoniu. Inicjatywa wprowadzenia takiej formy wyszła od dyrektora Islandzkiego Centrum Badań Społecznych i Analiz, Jona Sigfussona, który jest również szefem programu. Twierdził on, że bez wcześniej wykonanych badań państwo nic nie wskóra w tym procesie.

Na samym początku ustalił on, iż mieszkańcy kraju za wszelką cenę nie chcieli porzucić swoich dotychczasowych uprzedzeń, ponieważ bardzo łatwo jest wciągnąć się w używki. Są one dostępne, a także potrafią poprawić nastrój i pozwalają „lepiej się bawić”. Szef centrum przygotował się dobrze do wcześniej wspomnianych badań i podszedł do tego bardzo poważnie, dzięki czemu przyłączyło się do tego wiele osób.

Stworzyli oni cały system badań, w ich ramach przygotowywali przykładowo mapę dotyczącą zażywania narkotyków psychoaktywnych. Całkiem nową tworzyli regularnie co dwa lata. Stwierdzili, że warto kontrolować sytuację, ponieważ narkotyków i dopalaczy ciągle napływa, a ich skutki i działania całkiem się od siebie różnią.

Dzięki analizom sporządzali mapy, które opierały się na: płci konsumentów, wzorów konsumpcji, naturze ich domów, problemach emocjonalnych oraz związkiem między spożywaniem psychodelików a nieobecnościami w szkole, czy nawet pracy. Na tej podstawie sformułowane zostały plany działania dla Islandii.

Jak dorośli mogą pomóc w powstrzymaniu swoich dzieci przed piciem alkoholu i paleniem papierosów oraz substancji podobnych?

Rola dorosłych w życiu dzieci jest bardzo ważna, już od samego początku. Zaczynając od rodziców, poprzez nauczycieli, a nawet starszych kolegów. Każdy z nas potrzebuje swojego osobistego mentora, wsparcia, a także autorytetu.

Osoby zajmujące się badaniami stwierdziły więc, że potrzebna będzie w całości pomóc starszych oraz zapewnienie im narzędzi, które pomogą w tym, aby dzieci zaprzestały korzystania z używek. Stworzono więc program szkolenia dla rodziców i opiekunów. Na samym początku uczestnicy poinformowani o tym, jak duży jest świat używek i jakie są jego skutki – w danym momencie oraz w przyszłości konsumentów.

Poinstruowani zostali oni również o tym, że dla dzieci ważna jest bliskość dorosłych, którzy są w ich życiu.

Czas wolny nastolatków i uczucie spełnienia – jak tego dokonać bez niebezpiecznych substancji?

Islandia stworzyła niezbędne zasoby, które pozwoliły nastolatkom na aktywne spędzenie czasu, przez co nawet nie myśleli oni o braniu używek.

Były to przykładowo zajęcia sportowe, rekreacyjne, a także artystyczne. Ludzie odpowiedzialni za program „Młodzież na Islandii” skupili się na tym, że kiedy dzieci rozwijają się, zauważają, że mogą być w czymś dobrzy, nie potrzebują innych środków „szczęścia”, ponieważ radość daje im coś, co mogą dać sobie, ale także innym, jak na przykład malowanie, czy tańczenie.

Na Islandii zmieniono również prawo. Mówiło ono przykładowo o tym, iż dzieci poniżej 12 roku życia nie mogą chodzić bez opiekuna po ulicach już po godzinie 20-stej. Dzieci od 13-16 roku życia nie mogą robić tego po 22.

Skutki wprowadzonych zmian

Są one oczywiście pozytywne, ponieważ obecnie notuje się, iż tylko 5% nastolatków na Islandii mówi, że spożywało kiedykolwiek alkohol. 3% twierdzi, że pali jednego papierosa dziennie, natomiast tylko 7%, że w ciągu ostatniego miesiąca zdarzyło zapalić im się marihuanę.

źródło zdjęcia: https://ar.pinterest.com/pin/4222193389439639/