Czy istnieje różnica między mężczyznami a kobietami, jeśli chodzi o dążenie do życia w związku? Okazuje się, że badania wskazują na pewne różnice w podejściu płci do samotności i bycia w związku. Odkryto, że mężczyźni są częściej skłonni do dążenia do stabilnego partnerstwa, podczas gdy kobiety lepiej radzą sobie z samotnością. Czym to zjawisko jest spowodowane i jakie są jego implikacje? 

Różnice w dążeniu do bycia w związku

Badania sugerują, że mężczyźni częściej niż kobiety dążą do życia w stałym związku. Zjawisko to może być związane z różnicami biologicznymi, społecznymi i psychologicznymi między płciami. Mężczyźni mogą odczuwać większą potrzebę stabilności emocjonalnej, oparcia i intymności, które często są dostępne w związku partnerskim. Kobiety natomiast często są bardziej niezależne i radzą sobie lepiej z samotnością.

Według portalu randkowego eHarmony, który przeprowadził ankietę, wynika, że 70% mężczyzn odczuwa sielną presję do znalezienia nowej partnerki. Wśród kobiet — jest to tylko 58%. Z tego badania wynika jeszcze jedna rzecz — mężczyźni bardziej cierpią, kiedy są samotni.

Brak stałego partnera może wpływać na ich samopoczucie i emocjonalne zadowolenie. Niektóre badania wskazują, że mężczyźni mogą doświadczać większego poczucia izolacji społecznej i niższego poczucia własnej wartości w przypadku braku partnerki. To może prowadzić do większego narażenia na depresję i inne problemy zdrowotne.

Czynniki wpływające na preferencje i radzenie sobie z samotnością

Psycholog doktor Linda Papadopoulos uważa, że kobiety łatwiej radzą sobie w przypadku braku partnera, ponieważ potrafią lepiej zawiązywać przyjaźnie niż mężczyźni. 

Preferencje płciowe i radzenie sobie z samotnością mogą być wynikiem kombinacji różnych czynników. Czynniki biologiczne, takie jak hormony i genetyka, mogą wpływać na nasze potrzeby emocjonalne i społeczne. Jednak również aspekty społeczne, takie jak kultura, wychowanie, presja społeczna i oczekiwania, mają duże znaczenie. Również doświadczenia życiowe, traumy czy relacje z bliskimi mogą wpływać na preferencje i radzenie sobie z samotnością.