Silvio Berlusconi, były premier Włoch, nie żyje

Rzym, 12 czerwca 2023

Silvio Berlusconi, jedna z najbardziej znanych postaci we włoskiej polityce i były premier Włoch, zmarł dzisiaj w wieku 86 lat. Jego śmierć zostanie zapamiętana jako koniec epoki w historii włoskiej polityki.

Berlusconi, urodzony 29 września 1936 roku w Mediolanie, zyskał rozgłos jako magnat mediowy i przedsiębiorca jeszcze przed wejściem do polityki. W latach 80. założył partię Forza Italia, która szybko stała się ważnym graczem na włoskiej scenie politycznej.

W 1994 roku Berlusconi został premierem Włoch, rozpoczynając swoją pierwszą z czterech kadencji na tym stanowisku. Jego styl prowadzenia polityki, łączący cechy biznesmena i showmana, przyciągał uwagę zarówno w kraju, jak i za granicą. Jednak jego długotrwałe rządy nie były pozbawione kontrowersji.

Podczas swojej politycznej kariery Berlusconi spotykał się z różnymi oskarżeniami i kontrowersjami. Był wielokrotnie ścigany przez włoski system sprawiedliwości z powodu zarzutów dotyczących korupcji, malwersacji finansowych i nadużywania władzy. Chociaż kilka z tych oskarżeń skończyło się skazaniem, Berlusconi zawsze twierdził, że był niewinny i że był celem politycznej nagonki.

Jego pierwsza kadencja jako premiera trwała od 1994 do 1995 roku, po czym wrócił na to stanowisko jeszcze trzykrotnie: od 2001 do 2006, od 2008 do 2011 i krótko w 2013 roku. Jego rządy były określane mianem „berlusconizmu” i wprowadzały kontrowersyjne reformy gospodarcze oraz zmiany w systemie sądownictwa.

Berlusconi często wzbudzał emocje i budził silne reakcje zarówno wśród swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jego styl wypowiedzi i kontrowersyjne zachowanie na arenie międzynarodowej często prowokowały krytykę, ale również zdobywały popularność wśród pewnej części społeczeństwa.

Po odejściu z polityki w 2013 roku Berlusconi nadal pozostawał aktywny jako lider swojej partii Forza Italia. Chociaż jego zdrowie pogarszało się w ostatnich latach, wciąż utrzymywał pewien wpływ na włoską scenę polityczną.

źródło zdjęcia: https://www.instagram.com/p/CseTEiBoyfN/