Atrakcyjność fizyczna to pojęcie względne – dla każdego „piękno” oznacza bowiem coś zgoła innego. Odmiennie ją definiujemy, a naszą uwagę przyciągają różne szczegóły i obszary ludzkiego ciała. Każdy z nas dobrze jednak wie, co osobiście jest dla niego pociągające. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że inna osoba – a w oczach pozostałych i Ty sam! – stajesz się mniej atrakcyjny?

Przedstawiamy 5 udowodnionych naukowo cech i stanów, które sprawiają, że człowiek zdecydowanie traci na atrakcyjności.

1. Przygarbiona, zamknięta postawa

To, aby trzymać plecy prosto, wielu rodziców wpaja potomstwu już od najmłodszych lat. Wyprostowana postawa z pewnością sprzyja zdrowiu kręgosłupa, ale czy wiedziałeś, że jest także solidnym filarem atrakcyjności?

Uważa się, iż przygarbiona postawa odejmuje nam w oczach innych, podobnie jak skrzyżowane na piersi ręce, które sugerują nieprzystępność. Zamiast kulić się w sobie, a tym samym „bronić” przed nawiązywaniem nowych znajomości, aby podnieść swą atrakcyjność w oczach innych, wyprostuj się i rozluźnij ręce.

2. Niewyspanie

Często zdarza Ci się „zarywać” nocki? To niedobrze nie tylko dla Twojego ogólnego zdrowotnego dobrostanu, ale właśnie i atrakcyjności! Okazuje się, że wizualne cechy, których „nabawiamy się” przez niedospanie, znacząco wpływają na odbiór naszej osoby przez otoczenie.

Tym, co zwraca szczególną uwagę (i na starcie może „odjąć” nam kilka punktów od wizualnej oceny innych) są takie oznaki niedoboru odpoczynku jak podkrążone, czerwone oczy i widoczne pod nimi cienie, opadające powieki i blada skóra.

3. Ślady nałogu

Palenie papierosów i picie alkoholu ma niszczący wpływ nie tylko na zdrowie, ale i atrakcyjność. Przez tego typu nałogi zęby i końce palców (a także paznokci) stają się żółte, a oddech nieświeży. Zamiast wodą kolońską czy perfumami, pachniemy alkoholem i tytoniem. Wpływ nałogów na odbiór przez inne osoby to kolejny z morza powodów, by zmotywować się do zerwania z nimi!

4. Kłębek nerwów

Prawdopodobnie nikt nie lubi się stresować – takich negatywnych emocji nie tylko nie lubią odczuwać, ale i widzieć po nas również inni ludzie. Okazuje się, że w wersji „zestresowanej” jesteśmy znacznie mniej atrakcyjni.

Pozytywnego odbioru naszej osoby z pewnością nie ułatwiają wówczas napięte twarz i mięśnie, czy mimowolne, przesiąknięte nerwami gesty, które podświadomie wykonujemy pod wpływem silnych emocji. Rada? By stać się bardziej atrakcyjnym, warto nauczyć się technik radzenia sobie ze stresem, na przykład ćwiczeń oddechowych.

5. Na kanapie siedzi…

…leń, nic nie robi cały dzień. Prawdopodobnie taki obrazek rysuje się w głowach osób, które mają do czynienia z rasowym leniem. Tak – bierność, brak zaangażowania i chęci niesienia pomocy ujmuje naszej atrakcyjności.

Jeśli to właśnie lenistwo jest cechą, jaką wyeksponujesz w kontaktach z innymi, potencjalnie zainteresowani Tobą ludzie mogą szybko stracić chęć do przebywania w Twoim towarzystwie. Jasne, każdemu zdarza się nie mieć sił i ochoty na rozmaite aktywności – ważne, by nie dać się zakleszczyć lenistwu na stałe.