Wyniki badań przeprowadzonych w Anglii na próbie 2 tysięcy mężczyzn wyraźnie pokazują, że faceci kłamią znacznie częściej niż kobiety. W ciągu jednego dnia mężczyźni wypowiadają nawet o 3 kłamstwa więcej niż płeć przeciwna. Najczęstsze kłamstwa mężczyzn dotyczą ich relacji z innymi kobietami, rzeczywistego stanu ich zaangażowania w partnerstwo, używek, do których się sięgają, oraz wydatków, jakie podejmują.

Wyniki te rzucają nowe światło na temat nieszczerości płci męskiej i sugerują, że kłamstwo może stanowić dla mężczyzn narzędzie ułatwiające różne aspekty ich życia.

Przyczyny kłamstw mężczyzn są różnorodne. Unikają rozwodzenia się, by nie wydawać się strachliwymi czy niedojrzałymi. Kontrola ze strony partnerki kojarzy im się z nadzorem matki z czasów młodości. Kłamstwa ułatwiają im zakończenie dyskusji, uniknięcie tłumaczeń, imponowanie kobietom i zwiększenie pewności siebie.

Większość mężczyzn nie jest dobrymi kłamcami, a kobiety są lepsze w ukrywaniu prawdy i kontrolowaniu emocji. Kobiety częściej kłamią o zakupach, wmawiając, że coś nie jest nowe lub kosztowało mniej. Oto 6 najczęściej wypowiadanych przez mężczyzn kłamstw:

„Spotkałem się z nią, ale do niczego nie doszło”

Mężczyźni starają się uspokoić partnerkę, sugerując, że spotkanie z inną kobietą nie miało żadnego znaczenia. Prawda może być jednak inna.

„Telefon mi się rozładował”

Chociaż to możliwe, że telefon faktycznie się rozładował, często chodzi o wyłączenie telefonu, gdy sytuacja byłaby niewygodna.

„Nie robiłem tego wcześniej z żadną kobietą”

Mężczyźni używają tego kłamstwa, aby budować romantyczny nastrój i sprawić, że partnerka poczuje się wyjątkowa.

„Zadzwonię jutro”

To kłamstwo często wypowiadane na początkowym etapie znajomości. Nie należy zbytnio na nie czekać.

„Wypiłem tylko dwa piwa”

Mężczyźni zaniżają ilość wypitego alkoholu, aby uniknąć niezadowolenia partnerki, choć ich zachowanie i wygląd jasno temu zaprzeczają.

„Nie miałem zasięgu”

Chociaż może to być prawda w niektórych sytuacjach, częste powtarzanie tego kłamstwa powinno wzbudzić czujność.

Warto zachować czujność i nie dać się zwieść kłamstwom, jednak nie należy brać ich zbyt do siebie, ponieważ wszyscy czasami sięgamy po kłamstwa. Ważne jest jednak unikanie pułapek seryjnych kłamców, ponieważ odkrycie długotrwałych oszustw partnera może być przytłaczające.