Emocjonalne zatrucie można zdefiniować jako stan wynikający z nagromadzenia trudnych emocji. Ciągle musimy stawiać czoła trudnościom, ponieważ ciężkie czasy są nieuniknione w życiu. Gdy zaczynają się gromadzić, niszczą i osłabiają człowieka od wewnątrz. Emocjonalne zatrucie ma negatywny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie i zachowanie, ale także na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Poznaj 6 oznak emocjonalnego zatrucia – to przez nie czujesz się źle.

1. Ciągła krytyka siebie i innych

Osoby, które mogą być dotknięte emocjonalnym zatruciem, nie potrafią już patrzeć optymistycznie na życie i mają tendencję do ciągłego krytykowania siebie i innych. Czują się niezrównoważeni, źle się czują i są źli na dobre samopoczucie i sukcesy innych. 

2. Zauważanie tylko złych rzeczy

Emocjonalne zatrucie powoduje, że osoba dotknięta chorobą dostrzega najgorsze i najtrudniejsze rzeczy. Przygotowuje się na złe wieści i marnuje na nie energię. Popada w negatywny stosunek do świata i zakłada zawsze najgorszy scenariusz. 

3. Niecierpliwość

Brak cierpliwości, wybuchowość, drażliwość, skłonność do kłótni to cechy związane z zatruciem emocjonalnym. Nawet najmniejsza rzecz może wytrącić cię z równowagi, a wynikająca z tego reakcja będzie rażąco przesadzona i nieproporcjonalna do tego, co się stało.

4. Brak radości i pozytywnych myśli

Rzeczy, które kiedyś sprawiały tyle radości i przyjemności, nie są już tak istotne. Osoba zatruta emocjonalnie czuje się przytłoczony myślami i problemami. Życie traci swój urok i staje się męczące. Zmęczenie nie jest fizyczne, trudno je pokonać, a sen zupełnie nie pomaga.

5. Problemy ze snem

Nadmiar negatywnych emocji wpływa również na jakość snu. Od dawna wiadomo, że stres i nieprzetworzony nadmiar emocji mogą utrudniać zasypianie i budzenie się w środku nocy. Brak snu skutkuje drażliwością, zmęczeniem, obniżonym nastrojem i fizycznym dyskomfortem.

6. Bóle i choroby

Emocjonalne zatrucie nie tylko pogarsza samopoczucie, ale może również prowadzić do chorób fizycznych. Nawracające bóle głowy, bóle brzucha, bóle mięśni i stawów, brak energii i duszności. Ciało reaguje na pojawiające się w nim emocje i pojawiają się problemy zdrowotne.

Zatrucie emocjonalne nie jest łatwym doświadczeniem, ale z tą trudnością można sobie poradzić. Jeśli uwięzione w nas emocje są trudne do samodzielnego przepracowania i nie dają spokoju, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalisty. W przypadku podejrzenia depresji, konieczne jest większe wsparcie i wizyta u psychologa.