W ostatnich latach skupiliśmy się na miłości. O tym czy dany związek jest w stanie przetrwać próbę czasu decyduje to jak partnerzy się do siebie zwracają – twierdzą psycholodzy John i Julie Gottman z CNBC.

Przeprowadzone przez nich badania laboratoryjne wykazały 94-procentowy wskaźnik skuteczności w temacie tego czy związek będzie stały. Możliwe to było jedynie po 15 minutach obserwacji.

Co to znaczy „zwracać się do siebie”? Chodzi o to, jak partner reaguje w różnych sytuacjach dotykowych, od czegoś tak trywialnego, jak wypowiedzenie jego imienia, po pytanie o jego głębsze potrzeby. Najszczęśliwsze pary składają się z ludzi, którzy potrafią wyczuć „pragnienia” partnera i na nie odpowiedzieć.

Gottmanowie dają w tym miejscu ciekawy przykład. Jeden z partnerów surfuje po internecie i natrafia na ciekawy artykuł. Można sobie z tym poradzić na 3 sposoby. Pierwszym z nich jest sprawdzenie, czy druga osoba zwraca uwagę i okazuje zainteresowanie treścią. Drugim rodzajem reakcji jest zignorowanie wiadomości. Trzeci to negatywne reakcje, takie jak frustracja i złość. Wzajemne pozytywne reakcje na próby zrozumienia tworzą poczucie solidarności i poczucie bycia „w tej samej drużynie”.

Oczywiście, jak czytamy w artykule, nie da się w 100% odpowiedzieć na próby kontaktu. Jednak badanie pokazuje, że w związkach, w których partnerzy pozytywnie reagują na siebie w 86%, takie relacje trwają co najmniej 6 lat.

Jak zatem poprawić jakość relacji?

Co możesz zrobić, aby poprawić jakość swojego związku? Nasi eksperci podsuwają kilka pomysłów.

Poświęć co najmniej 10 minut każdego dnia na ekscytujące interakcje ze swoim partnerem. Zapytaj, czy możesz dziś coś dla niej (niego) zrobić. To pokazuje, że jesteś obecny i zaangażowany. Takie pytania dają partnerowi nadzieję, że się staramy i ważne są dla nas jego potrzeby.

Inną strategią jest regularne dokonywanie drobnych „inwestycji” w związek. To są codzienne detale, a pozytywne efekty kumulują się. Mowa tutaj o kontakcie wzrokowym, uśmiechach, oferowaniu pomocy np. w sprzątaniu.

Co zrobić, jeśli z jakiegoś powodu nie możesz „zareagować emocjonalnie”? Jeśli nie możesz uczestniczyć w interakcji, wyjaśnij dlaczego. Jeśli nasz partner nie odpowiada po wielokrotnych próbach nawiązania kontaktu, pomocną reakcją jest łagodne zwrócenie uwagi. Czy spotykasz się wówczas z negatywnymi reakcjami? Staraj się nie reagować na negatywne emocje, zwracaj uwagę na ukryte potrzeby za takimi reakcjami i proponuj ich zaspokojenie.