Młodzi ludzie coraz częściej przytłoczeni są rzeczywistością, która nie zawsze wygląda tak, jak tego chcieli. Stresujący tryb życia, problemy rodzinne, problemy finansowe, natłok obowiązków, presja społeczeństwa – to wszystko przyczynia się do tego, że 25-latkowie coraz częściej odwiedzają gabinety psychologów, gdyż potrzebują fachowej pomocy. Dotyka ich kryzys wieku średniego, który może przynieść fatalne skutki. Co warto o nim wiedzieć? Jak sobie z nim radzić? Na jakie symptomy trzeba uważać? Poniżej odpowiedź. 

6 symptomów, które wskazują na kryzys ćwierćwiecza

Można zauważyć, że wielu 25-latków niepewnie wkracza w dorosłość. Zakończenie studiów, wyprowadzenie się od rodziców, podjęcie pierwszej pracy nie zawsze idzie w parze z poczuciem stabilizacji życiowej i zadowolenia. U młodych ludzi pojawiają się symptomy takie jak: 

1) potrzeba ciągłych zmian,

2) niekontrolowane zachowanie, 

3) depresja, 

4) lęk przed nowymi wyzwaniami, 

5) chęć ciągłych zmian relacji, 

6) brak pomysłu na swoją przyszłość. 

Czym to skutkuje? 25-latkowie są pogubieni, nadużywają alkoholu i innych używek, zamykają się w domu lub wręcz przeciwnie – uciekają w kiepskie relacje, które kompletnie nie dają im satysfakcji. Niekiedy pomoc rodziny i przyjaciół może nie wystarczyć. Rzadko który 25-latek, u którego wystąpiły powyższe symptomy jest w stanie sam poradzić sobie ze swoim stanem. Dlatego też, tak ważne jest, by trafić na odpowiednie osoby, które pomogą spojrzeć na życie z zupełnie innej strony i dostrzec wszystko to, czego być może młody człowiek nie widzi. 

Bardzo ważne jest również to, by nie zadowalać się tym, co kompletnie nie sprawia nam przyjemności, a wręcz hamuje nasz rozwój. Mowa tu nie tylko o pracy, ale również o relacjach, które często zaburzają nas spokój i nasze wartości. 

Jak długo trwa taki kryzys?

Tak naprawdę jest to sprawa bardzo indywidualna. Są osoby, które między 25 a 30 rokiem życia wielokrotnie przechodzą kryzys, gdyż nie umieją poradzić sobie z wieloma problemami. Są też tacy, którzy sami sobie zdają sprawę, że ich dotychczasowe życie kompletnie ich nie satysfakcjonuje i postanawiają szybko coś w nim zmienić. Czasami dobrym bodźcem do działania może być znalezienie nowego hobby, a niekiedy do zmian namawiają nas ludzie, którzy pojawili się w naszym życiu.

Są osoby, które znajdują motywację w sporcie, w dobrych książkach lub kursach i szkoleniach, na które się zapisują. Niekiedy pomoc psychologa lub psychiatry jest niezbędna, dlatego też warto wybrać polecany gabinet, w którym pacjent otrzyma odpowiednią pomoc i wsparcie.