Psychologia

Kryzys ćwierćwiecza dotyka osób w wieku 25 lat. „Młodzi ludzie coraz częściej przytłoczeni są rzeczywistością”


Młodzi ludzie coraz częściej przytłoczeni są rzeczywistością, która nie zawsze wygląda tak, jak tego chcieli. Stresujący tryb życia, problemy rodzinne, problemy finansowe, natłok obowiązków, presja społeczeństwa – to wszystko przyczynia się do tego, że 25-latkowie coraz częściej odwiedzają gabinety psychologów, gdyż potrzebują fachowej pomocy. Dotyka ich kryzys wieku średniego, który może przynieść fatalne skutki. Co warto o nim wiedzieć? Jak sobie z nim radzić? Na jakie symptomy trzeba uważać? Poniżej odpowiedź. 

6 symptomów, które wskazują na kryzys ćwierćwiecza

Można zauważyć, że wielu 25-latków niepewnie wkracza w dorosłość. Zakończenie studiów, wyprowadzenie się od rodziców, podjęcie pierwszej pracy nie zawsze idzie w parze z poczuciem stabilizacji życiowej i zadowolenia. U młodych ludzi pojawiają się symptomy takie jak: 

1) potrzeba ciągłych zmian,

2) niekontrolowane zachowanie, 

3) depresja, 

4) lęk przed nowymi wyzwaniami, 

5) chęć ciągłych zmian relacji, 

6) brak pomysłu na swoją przyszłość. 

Czym to skutkuje? 25-latkowie są pogubieni, nadużywają alkoholu i innych używek, zamykają się w domu lub wręcz przeciwnie – uciekają w kiepskie relacje, które kompletnie nie dają im satysfakcji. Niekiedy pomoc rodziny i przyjaciół może nie wystarczyć. Rzadko który 25-latek, u którego wystąpiły powyższe symptomy jest w stanie sam poradzić sobie ze swoim stanem. Dlatego też, tak ważne jest, by trafić na odpowiednie osoby, które pomogą spojrzeć na życie z zupełnie innej strony i dostrzec wszystko to, czego być może młody człowiek nie widzi. 

Bardzo ważne jest również to, by nie zadowalać się tym, co kompletnie nie sprawia nam przyjemności, a wręcz hamuje nasz rozwój. Mowa tu nie tylko o pracy, ale również o relacjach, które często zaburzają nas spokój i nasze wartości. 

Jak długo trwa taki kryzys?

Tak naprawdę jest to sprawa bardzo indywidualna. Są osoby, które między 25 a 30 rokiem życia wielokrotnie przechodzą kryzys, gdyż nie umieją poradzić sobie z wieloma problemami. Są też tacy, którzy sami sobie zdają sprawę, że ich dotychczasowe życie kompletnie ich nie satysfakcjonuje i postanawiają szybko coś w nim zmienić. Czasami dobrym bodźcem do działania może być znalezienie nowego hobby, a niekiedy do zmian namawiają nas ludzie, którzy pojawili się w naszym życiu.

Są osoby, które znajdują motywację w sporcie, w dobrych książkach lub kursach i szkoleniach, na które się zapisują. Niekiedy pomoc psychologa lub psychiatry jest niezbędna, dlatego też warto wybrać polecany gabinet, w którym pacjent otrzyma odpowiednią pomoc i wsparcie.

Redakcja

Kontakt: przemysleniaWP@gmail.com