Zdrada jest nieprzyjemnym doświadczeniem, którego szczególnie obawiają się osoby będące w związkach. Dzieje się tak, ponieważ wiąże się ona z odczuwaniem przez nas silnego cierpienia i bólu, a sama zdrada ma bardzo ważne znaczenie psychologiczne, społeczne jak i kulturowe. 

Zdrada cielesna lub emocjonalna naszego partnera, może sprawić, że jako osoby przez niego zdradzone, przez długi okres czasu będziemy czuć dominującą złość, niechęć oraz dokuczliwe myśli na jego temat.

Zdrada cielesna czy uczuciowa – która nas bardziej boli?

Naukowcy z Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Norwegii dowiedli, że cierpienie jakie odczuwamy z powodu zdrady partnera lub partnerki jest związane z naszą płcią.

W trakcie eksperymentu, w którym udział wzięły 92 party, badacze sprawdzali reakcje na zdradę cielesną i emocjonalną kobiet oraz mężczyzn. Osoby biorące udział w doświadczeniu zapytano, która sytuacja wywołałaby w nich większe odczucie cierpienia: a) zakochanie się partnera w kimś innym, b) jego fizyczne zbliżenie się z przypadkową osobą.

Odczuwanie cierpienia wynikającego ze zdrady jest związane z płcią. 

Wyniki badania okazały się zaskakujące, ponieważ odpowiedzi udzielone przez pary różniły się w zależności od płci. Mężczyźni, za bardziej bolesną dla siebie sytuację uważali tą, w której ich życiowa partnerka, dopuściłaby się zdrady cielesnej. Natomiast kobiety z większym dla siebie cierpieniem wiązały zdarzenie, w którym to  ich dotychczasowy partner, zakochałby się w innej kobiecie.

Naukowcy z Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Norwegii doszli do wniosku, że różnice w odczuwaniu przez nas zdrady, są związane z reakcjami biochemicznymi zachodzącymi w mózgu kobiet i mężczyzn. Kobiety, których emocjonalność jest bardziej społecznie i kulturowo akceptowalna, zwykle przywiązują dużo większe znaczenie do sfery duchowej życia, więzi oraz uczuciowych relacji łączących je z parterem. Natomiast mężczyźni, których zachowanie regulowane jest przez inny rodzaj norm i wartości społecznych, zwracają swoją uwagę na te aspekty życia, które dotyczą cielesności oraz sfery fizycznej.

Czym różnią się od siebie zdrada i wybaczenie?

Pomimo różnego postrzegania wagi niewierności cielesnej i uczuciowej, jesteśmy jednak zgodni co do tego, że zdrada zawsze pozostaje zdradą. Jak dowiodło badanie norweskich naukowców, niezależnie od płci nie jesteśmy zbyt skłonni do tego, aby ją partnerowi bez przeszkód wybaczyć.

Postrzeganie przez kobiety i mężczyzn niewierności cielesnej lub emocjonalnej jest zupełnie czymś innym niż psychologiczny mechanizm wybaczania, który jak dowiedziono u obydwu płci przebiega w ten sam sposób.