Dobry związek może podnieść twoje życie w sposób, o którym nigdy nie myślałeś, że jest możliwy. Zły związek może sprawić, że będziesz załamany, przygnębiony i apatyczny. Toksyczne związki są bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać, a ich skutki często mogą być paraliżujące. 

Toksyczne i niezdrowe relacje są często kłopotliwe dla ludzi z zewnątrz. Z pewnością, jeśli ktoś sprawia, że jesteś nieszczęśliwy lub jest fizycznie lub emocjonalnie agresywny, oczywistą decyzją jest opuszczenie tej osoby – prawda? Rzeczywistość jest często bardziej skomplikowana ze względu na wiele czynników, w tym finanse, dzieci i emocje.

Jak zakończyć toksyczny związek? Aby opuścić toksyczny związek, powinieneś:

– Zbuduj swoje wsparcie społeczne
– Poznaj sposoby na zwiększenie niezależności
– Oprzyj się na rodzinie, przyjaciołach i innych osobach, gdy wyjeżdżasz
– Uzyskaj pomoc od profesjonalistów, w tym terapeuty, adwokata lub organów ścigania
– Odetnij kontakt z drugą osobą
– Dbaj o siebie, gdy wychodzisz z toksycznego związku

Jak zakończyć toksyczny związek? Wyjdź z zaprzeczenia

Pierwszym krokiem w kierunku rozwiązania każdego problemu jest spojrzenie mu prosto w twarz. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku zakończenia toksycznych związków. Przyznanie, że jesteś w toksycznym związku, może wydawać się małym krokiem. Ale w rzeczywistości jest ogromny. Przechodzisz przez kanion, od zaprzeczenia do akceptacji.

Jak zakończyć toksyczny związek? Prowadź dziennik emocji

Pisanie o swoich emocjach może być ostatnią rzeczą, na którą masz ochotę. Możesz czuć się zbyt nerwowo, aby się skupić. A poza tym możesz się martwić, że zapisanie tego może sprawić, że poczujesz się gorzej. Psychologowie mają nazwę do zapisywania swoich uczuć: ekspresyjne pisanie. I zgadzają się, że możesz stać się bardziej niespokojny, przestraszony lub zdenerwowany zaraz po napisaniu.

Wiedz, że nie możesz zmienić swojego partnera

Największym błędem jest pozostawanie w toksycznym związku i myślenie, że możesz zmienić swojego partnera. Większość ludzi decyduje się wiedzieć, jak naprawić toksyczny związek, zamiast opuszczać toksyczny związek.

Musisz zaakceptować, że jedyną osobą, którą kontrolujesz, jesteś ty sam. Twój partner może obiecać zmianę, a nawet może być szczery, ale jest bardziej niż prawdopodobne, że pozostanie taki sam. Zmiany nie można wymusić. To musi pochodzić z wnętrza i tylko wtedy może działać. Musisz zaakceptować trudną prawdę i spojrzeć poza swoje uczucia miłości do partnera.

Zaakceptuj fakt, że przez jakiś czas będziesz sam

Samotność jest prawdopodobnie najtrudniejszą częścią puszczenia toksycznego partnera. Musisz zaakceptować, że będziesz sam po zakończeniu tego związku przez jakiś czas. Pojedyncze życie jest lepsze niż bycie w niezdrowym związku. 

Najlepiej byłoby myśleć o tym jako o okazji do odbudowy siebie. Po pierwszym kroku w kierunku szczęścia wszystko będzie wydawało się łatwiejsze do opanowania. Pracuj nad bólem, zamiast go unikać. Zakończenie toksycznego związku tylko sprawi, że będziesz lepszy.

Przestań zaprzeczać i zacznij akceptować

Ze względu na bycie w związku, nie zaprzeczaj jego prawdziwej naturze. Zaakceptuj, że jesteś w toksycznym związku. Dopóki tego nie zrobisz, nie będziesz w stanie z niego wyjść. Najlepiej byłoby wiedzieć, że możesz nigdy nie dogadać się ze swoim partnerem, a to może sprawić, że poczujesz się zestresowany, sfrustrowany i smutny.

Im bardziej starasz się temu zaprzeczyć, tym bardziej będzie ci to przeszkadzać. Przestań okłamywać siebie i zaakceptuj prostą prawdę, w przeciwnym razie poczujesz się uwięziony w związku. Aby opuścić toksyczny związek, musisz postawić swoje szczęście ponad swoim związkiem. Musisz wierzyć, że opuszczenie tego związku zrobi ci lepiej i będziesz szczęśliwszy niż byłeś w tym związku.