Często zdarza się tak, że ludzie odczuwają irracjonalne poczucie winy za niektóre rzeczy i pragną wszystkich przepraszać. W wielu przypadkach to błędne podejście, gdyż istnieją sytuacje, za które nie trzeba odczuwać wstydu.

Nigdy nie przepraszaj za te 8 rzeczy:

1. Posiadanie własnego zdania

Nie musisz przepraszać, za to, że myślisz inaczej niż pozostali. Masz prawo nie zgadzać się ze zdaniem czy odczuwaniem innych ludzi. Nie mylisz się, po prostu jesteś w mniejszości.

2. Brak wiedzy lub umiejętności

Żaden człowiek nie wie wszystkiego, to zupełnie normalne. Nie możesz odczuwać wyrzutów sumienia jeśli nie potrafisz czegoś wykonać. Może przy odrobicie chęci uda Ci się tego nauczyć?

3. Życie w zgodzie z własnymi zasadami

Masz prawo układać życie tak, jak tylko chcesz, najważniejsze, abyś czuła się spełniona. Pewnie popełnisz wiele błędów, ale one są po to, by wyciągnąć z nich lekcję na przyszłość.

4. Rzeczy, na które nie masz wpływu

Czasem się tak zdarzy, że przez niefortunny zbieg okoliczności spóźnisz się do pracy czy ważne spotkanie. To dość przykre, lecz powszechne doświadczenie, za które nie musisz przepraszać, bo jest niezależne od Twojej woli.

5. Swoje emocje

Niech chcesz, by ludzie wzięli Cię za beksę czy nerwusa, więc kisisz w sobie emocje. W ten sposób doprowadzisz tylko do ich niekontrolowanego wybuchu, bo w końcu gdzieś muszą znaleźć ujście.

6. Własny wygląd

Nie musisz być supermodelką, by ludzie Cię akceptowali. Wystarczy, że polubisz swoje ciało. Również styl ubierania jest twoją prywatną sprawą, więc nie możesz przepraszać, za to, że odstajesz od pewnych norm.

7. Zmiana zdania

Człowiek uczy się całe życie, bo ciągle docierają do niego nowe informacje, które powodują zmianę postrzegania świata. Najważniejsze, by w tym wszystkim nie zatracić siebie.

8. Lekki bałagan

Dom jest miejscem, w którym człowiek ma się przede wszystkim czuć swobodnie. Nie możesz zamieniać go w muzeum z powodu krytyki osób odwiedzających Cię raz na jakiś czas.