Nie mamy wpływu na to, że nasza osobowość zmienia się wraz z wiekiem. Jakie zmiany możemy zaobserwować w naszym zachowaniu? Co warto wiedzieć wraz z nadejściem nowych lat i jak się na to przygotować? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

30 a 70 lat- diametralna zmiana zachowania

Pomimo tego, że nasze zachowanie zmienia się w sposób subtelny, z całą pewnością musimy się liczyć z faktem, że będziemy z całą pewnością innymi ludźmi. 40 lat różnicy to prawdziwa zmiana w każdej osobowości. Na co możemy liczyć wraz z nadejściem jesieni życia? Z całą pewnością staniemy się o wiele bardziej tolerancyjni. Na szczególną uwagę zasługują także doświadczenia, które gromadzimy wraz z biegiem lat. To dzięki nim możemy spojrzeć na różne kwestie z nowej, świeżej perspektywy.

Plastyczna i płynna osobowość

Kiedyś naukowcy zakładali, że nasza osobowość wraz z upływem lat nie ulega zmianie. Dziś najnowsza badania i rozwój wiedzy jasno wskazują, że nasza osobowości jest płynna i plastyczna. W praktyce oznacza to, że sami sobie ułatwiamy dostosowanie się do wymagań otoczenia z większym spokojem, mądrością oraz rozwagą. W związku z tym śmiało można założyć, że zmiana osobowości ma sens i jest potrzebny.

Dlaczego osobowość się zmienia?

Nasza osobowość składa się z postaw, myśli i zachowań. Warto wiedzieć, że nie jest to jednostka stała. Najwięcej zmian obserwować można pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Jeśli już zajdą, pozostaną z nami na stałe. Zmiany są zazwyczaj pozytywne. Pozwalają na dopasowanie do otoczenia. Niekiedy jednak zdarza się, że osobowość zmienia się na gorsze- rozwijają się cechy problematyczne. Dlaczego się zmieniamy? Mają na to wpływ sztywne typy osobowości.

Co więcej, przyczyniają się do tego takie czynniki jak m.in.: chronicznych stres, traumatyczne przeżycia, samotność czy zaburzenia osobowości. Co więcej, osobowość zmienia się, by osiągnąć lepszą jakość życia. Warto jednak wiedzieć, że są to w gruncie rzeczy małe przekształcenia. Nie musimy więc obawiać się prawdziwych trzęsień ziemi w naszej osobowości o silnym natężeniu.