Na świecie jest wielu rozgadanych mężczyzn, jednak dużo łatwiej spotkać facetów stroniących od rozmów, zwłaszcza jeśli zmagają się z jakimiś problemami. W związku taka postawa może stać się przyczynkiem do kłótni, gdyż kobiety zwykle chcą wyjaśniać wszystkie zaszłości od razu, więc życie z milczącym mężczyzną staje się dla jego nich prawdziwym koszmarem. Dlaczego tak się dzieje?

Problem z werbalnym wyrażaniem emocji

Psychologia wyjaśnia, że kobiety nie potrafią zrozumieć milczenia mężczyzn, ponieważ uzewnętrznianie uczuć nie sprawia im większych trudności, natomiast panowie mają z tą kwestią ogromny problem. Podejmują rozmowę w konkretnym celu, aby uzyskać dane informacje i nie interesuje ich uprawianie sztuki dla sztuki. Dla pań jest to sposób na wyrażenie siebie i nie musi prowadzić do jasnych konkluzji.

Warto zaznaczyć również, że mężczyźni postrzegają dzielenie się emocjami z kobietą jako dowód słabości. Facet woli milczeć na temat swoich problemów w obawie przed wykorzystaniem tej wiedzy przeciwko niemu. A jeśli już przeżył takie przykre doświadczenie, będzie jeszcze bardziej milczał w relacjach z kolejnymi partnerkami.

Różnica w sposobie radzenia sobie ze stresem i kłopotami

Milczenie faceta nie musi świadczyć o obojętności, zagniewaniu czy braku zainteresowania. Mężczyźni zmagający się z problemami mają potrzebę wejścia do tzw. wewnętrznej jaskini. Dla niektórych oznacza ona określoną przestrzeń fizyczną, a dla innych ciszę. Jednak milczący facet, który odszedł od świata, nie odszedł od swojej partnerki. Jeśli kobieta odpowie na ciszę fochem, doprowadzi to jedynie do pogłębienia konfliktu.

W takiej sytuacji najlepiej jest poczekać, aż mężczyzna powróci ze swojej samotni. Tam przemyśli sprawy i znajdzie rozwiązanie problemów, jak trudne by one nie były. On teraz nie potrzebuje się wygadać, tylko chce zaznać chwili spokoju koniecznej do poukładania wszystkiego w głowie.

Jak kobieta powinna się zachować, kiedy jej facet milczy?

Aby zapobiec niepotrzebny konfliktom z milczącym facetem, najlepiej jest:

  • dać mu możliwość przeżywania problemów po swojemu,
  • nie obrażać się na niego,
  • zapytać jak się czuje i czego potrzebuje,
  • zapewnić o swojej miłości i wsparciu.

Kobieta może również sama zwierzyć się z własnych problemów, by zachęcić do tego samego i udowodnić, że to nie jest takie straszne jeśli partnerzy mają do siebie zaufanie.