Na początku zakochani patrzą na siebie przez różowe okulary, chcą spędzać ze sobą jak najwięcej czasu. Z czasem każda relacja ulega zmianie, obowiązki dnia codziennego zaczynają przytłaczać. Pojawiają się także sprzeczki, które mogą pogorszyć jakość relacji.

Warto wiedzieć, co robić, gdy dojdzie do kryzysu w związku, jak mu przeciwdziałać.

Jak poprawić relacje z partnerką/partnerem?

W pierwszej fazie związku namiętność jest na bardzo wysokim poziomie, ale z czasem może on się zmniejszać. Istotne będzie jej podsycanie, aby przeciwdziałać wypaleniu. Rozmowa to podstawa, aby poznać swoje potrzeby.

Kolejną kwestią jest to, aby okazywać czułość w związku, co można robić na wiele sposobów – trzymanie się za rękę, częstsze pocałunki, przytulanie się. Rewelacyjnie sprawdzi się także spędzanie czasu razem, udanie się na wspólne wakacje. Zmiana otoczenia wprowadzi powiew świeżości. Wspólne przygody łączą ludzi, pozwalają na zacieśnianie więzi. Warto wobec tego zrobić coś szalonego, postawić na spontaniczność. Takie zachowania są powszechne na początku związku, dlatego czas sobie o tym przypomnieć.

Co robić, aby umacniać związek?

Godne polecenia będzie wybranie się do miejsca, które wiąże się z miłymi wspomnieniami dla pary. Można również zacząć przywoływać cudownie spędzone razem chwile. Pozwoli to przypomnieć, jak wspaniale kiedyś było i zachęci do ponownego przeżycia niezapomnianych wrażeń. Niezwykle ważne jest także to, aby okazywać sobie miłość na różne sposoby. Można przykładowo powiedzieć, za co się kocha drugą osobę, dlaczego jest ważna, co czyni ją wyjątkową.

Niezwykle istotne jest docenianie drugiego człowieka. Miłość można wyznawać za pomocą słów, czynów i gestów. W długotrwałych związkach nierzadko jest to zapominane, wręcz zaniedbywane. Nic dziwnego, że zaczynają one gasnąć i zakochani oddalają się od siebie. Dobrym pomysłem jest znalezienie wspólnego hobby, aby więcej spędzać ze sobą czasu oraz jeść razem posiłki. W razie pojawienia się kryzysu w związku można zdecydować się na terapię dla par.