Koniec związku z powodu sypiącej się relacji, która kończy się separacją lub ze względu na śmierć to nie lada na pewno niemiłe wyzwanie. Zakończenie toksycznej relacji to bardziej skomplikowanie zadanie. Myśląc o toksycznych relacjach w głowie mamy związek. Jednak nie do końca tak jest każda integracja międzyludzka po pewnym czasie może przyjąć złą i szkodliwą dla nas i nie raz naszych bliskich dynamikę.

Brak zdrowej relacji, która kończy się utratą osoby bliskiej, przyjaciela, kolegi lub nawet i śmiercią to wstęp do pewnych komplikacji.

Koniec toksycznej relacji, a ból

Jest to wręcz dla niektórych nielogiczna, śmieszna sytuacja, w której pożegnanie się z osobą, która nas krzywdziła jest jeszcze bardziej trudniejsze niż moment, w jakim musimy się rozstać z kimś z kim dobrze się dogadywaliśmy. W celu interpretacji całości należy wziąć pod uwagę pewne ważne czynniki.

Czytaj także: 12 sygnałów, że powinnaś odejść od swojego partnera i znaleźć szczęście

Filary poczucia własnej wartości

Aspekt, który bardzo często cierpi po zakończeniu toksycznej relacji to poczucie własnej wartości. Taka relacja powoduje ból, który gwałtownie obniża naszą samoocenę. Im dużej tkwimy w toksycznej relacji tym nasza wartość gwałtowniej obniża się. Wskutek czego czujemy słabość, bezradność.

Miłość i szacunek do samego siebie to wartości, które sprawią, iż łatwiej i szybciej będziemy w stanie uporać się z toksyczną osobą. W przeciwnym razie zaufanie do samego siebie może tak spaść, że zakończenie takiej relacji bez pomocy innych stanie się niemożliwe.

Usposobienie

Osoby będące w toksycznej relacji zwykle mają dużo do przepracowania pod kątem emocjonalnym. W pierwszej kolejności pojawia się u nich strach przed odrzuceniem, porzuceniem, niepewność, niezdecydowanie i uzależnienie od emocji. Po zakończeniu relacji należy skoncentrować się na własnym wnętrzu szukając samego siebie.

Podstawą do prowadzenia danej relacji jest stabilna emocjonalnie baza, którą będziemy musieli wypracować, gdyż w sytuacji, kiedy zostaliśmy zranieni została ona zachwiana, dlatego też możemy śmiać się, po chwili płakać, a za jakiś czas wyładowywać swoją złość.

Czytaj także: Związek kobiety z młodszym mężczyzną: kobiety są szczęśliwsze w związkach z młodszymi mężczyznami!

Wewnętrzny spokój – ważniejszy od miłości

W zdrowej relacji mamy równowagę. Każda ze stron angażuje się w aspekty związane z kolegowaniem, przyjaźnią, czy byciem w związku mając taki sam wkład procentowy. W ten sposób przywoływanie pozytywnych wspomnień stanie się łatwiejsze w sytuacji, kiedy to drogi partnerów się rozejdą. Kończąc toksyczną relację obudzimy w sobie takie uczucia jak gniew, pretensje, złość oraz rozczarowanie.

Często zaczyna się nam wydawać, iż druga osoba powinna nam podziękować za wkład, jaki wsadziliśmy w daną relacje. Zakończona przez nas relacja sprawia, że nadzieja umiera, zanika.

Zaczynamy zastanawiać się nad tym, dlaczego druga osoba nas nie kochała, dlaczego nas odrzuca, czy odrzuciła i co możemy lub  mogliśmy zrobić lepiej. Jest to wstęp do obsesji, która pogłębia złe samopoczucie skutecznie utrudniając nam stawienie czoła zaistniałej sytuacji. Poradzenie sobie ze stanem psychicznym, jaki pozostaje po zakończeniu toksycznej relacji to sytuacja niemożliwa do wykonania. Jesteśmy jednak w stanie poprawić swoje samopoczucie pod kątem psychiki pracując nad nią.

Czytaj także: Związek z narcyzem: uważaj na te 3 metody, których bezustannie używa by tobą manipulować