Związek z narcyzem: narcyz koncentruje się przede wszystkim na sobie i podejmuje działania, które przynoszą korzyść głównie jemu. Często manipuluje tobą, a ty nie zdajesz sobie nawet z tego sprawy.

Narcyz nie dąży do twojego najlepszego interesu, ponieważ jego głównym celem jest utrzymanie cię blisko siebie, pomimo tego że jest inny niż ty. Aby osiągnąć swój cel, narcyz będzie stosował trzy taktyki manipulacji, których na pewno nie zawaha się użyć:

Związek z narcyzem i jego 3 wyrafinowane metody manipulacji

1. Twoje emocjonalne potrzeby

Narcyza łatwo jest zrozumieć w jednym aspekcie ludzkiego życia, a mianowicie w potrzebie emocji. Ludzie potrzebują poczucia akceptacji, aprobaty i zaspokojenia swoich emocjonalnych potrzeb. Jednak narcyz potrzebuje tych rzeczy znacznie więcej niż przeciętny człowiek, dlatego idealnie rozumie te potrzeby. Prawdziwy narcyz będzie wykorzystywał te potrzeby, aby trzymać cię pod swoją kontrolą.

Aby osiągnąć swoje cele, prawdopodobnie narcyz będzie stosował następujące taktyki:

 • Ustawi wysokie, niemożliwe do osiągnięcia oczekiwania i subtelnie poinformuje cię, jeśli ich nie spełnisz. Może nawet zwiększyć swoje wymagania, jeśli osiągniesz lepsze wyniki, niż się spodziewał.
 • Okresowo będzie znikał na chwilę, aby zwiększyć twoją potrzebę jego obecności i towarzystwa.
 • Zawsze znajdzie sposób, aby zrzucić na ciebie winę, nawet jeśli wie, że jest w błędzie. Narcyz będzie wykorzystywał twoje poczucie winy jako sposób na manipulację tobą.
 • Często będzie porównywał cię do innych, aby podważyć twoje poczucie bezpieczeństwa i zwiększyć swoją kontrolę nad tobą.

2. Twoje atuty i mocne strony

Narcyz boi się twoich mocnych stron i atutów, szczególnie jeśli wzbudzają u niego poczucie zazdrości lub niższości. Jest skłonny do wykorzystywania twoich najlepszych cech, aby obniżyć twoją samoocenę i uczynić cię uzależnionym od niego. Oto kilka sposobów, jakimi narcyz może to osiągnąć:

 • Porównywanie twoich osiągnięć z jego własnymi i zrzucanie na ciebie winy, gdy przewyższasz jego wyniki lub nie wykonujesz zadania na jego poziomie.
 • Przytłaczanie cię krytyką lub ignorowaniem twoich sukcesów, aby osłabić twoją pewność siebie.
 • Udawanie, że szanuje twoje atuty i umiejętności, aby zyskać twoją przychylność, a następnie wykorzystanie ich przeciwko tobie, gdy przestaniesz mu odpowiadać.
 • Tworzenie sytuacji, w których twoje atuty i mocne strony stają się niepotrzebne lub nieważne, aby zmniejszyć twoją wartość w jego oczach.

3. Twoje słabe strony i niedoskonałości

Narcyza przyciągają twoje słabe strony i niedoskonałości, ponieważ dają mu możliwość manipulacji i kontrolowania cię. Wykorzystuje je, aby wzmocnić swoją pozycję w związku lub przyjaźni. Wykorzystuje twoje słabości, aby uzyskać kontrolę nad tobą. Może to robić na wiele sposobów, takich jak:

 • Udaje się, że jest przyjacielem i zachęca cię do zwierzeń, jednak w rzeczywistości zbiera tylko informacje, które może później wykorzystać przeciwko tobie.
 • Świadomie wprowadza cię w sytuacje, w których czujesz się niepewnie, aby mieć przewagę nad tobą.
 • Publicznie wypomina ci błędy, aby cię zawstydzić lub zasmucić, gdy sam czuje się mały w towarzystwie.
 • Subtelnie podsyca twoje niepewności, takie jak kompleksy związane z ciałem, aby osłabić twoją samoocenę i uzależnić cię od siebie.
 • Rozmawia z innymi o twoich zaufanych informacjach, aby zepsuć twoją reputację wśród wspólnych znajomych.
 • Wspomina twoje największe porażki i problemy, gdy on sam jest zdenerwowany lub smutny, aby zdominować cię emocjonalnie i uzyskać przewagę.

Zobacz także: Bądź czujna! Oto 6 doskonałych partnerek dla narcyza: jakie kobiety przyciągają jego uwagę?