Miłość powinna być wspierająca, wzmacniająca, ale niestety czasem może wręcz wykańczać, podcinać skrzydła. Nie brakuje toksycznych osób, z którymi życie staje się niezwykle trudne. Można liczyć na kilka lepszych chwil, ale niestety większość czasu wypełnia smutek, cierpienie, rozczarowanie.

Jeśli ktoś ma destruktywny wpływ na cudze zdrowie psychiczne, to może doprowadzić do tego, że samo towarzystwo toksyka doprowadzi do stawania się najgorszą wersją siebie.

Co świadczy o tym, że partner lub partnerka jest toksyczna i niszczy zdrowie psychiczne drugiej osoby?

1. Lekceważenie uczuć

Lekceważenie uczuć przez partnera świadczy o tym, że nie sanuje on drugiego człowieka i nie darzy go szczerą miłością. Czasem jest nawet tak, że partner skłania do zastanawiania się nad wszystkimi swoimi myślami i emocjami.

Brak zrozumienia świadczy o tym, że w związku dzieje się coś niepokojącego. Bez szczerej rozmowy i wyciągnięcia wniosków, podjęcia prób zmiany pozostaje tylko jedno, rozstanie i rozpoczęcie życia obok kogoś lepszego.

2. Negatywne emocje

Jeżeli w związku jest dużo negatywnych emocji, pojawia się niepewność, wiele powodów do smutku i płaczu, może być to spowodowane zachowaniem partnera.

3. Tajemnice

Jeśli partner ma jakieś tajemnice, nie chce się otworzyć, to zasiewa niepokój. Druga strona czuje się niepewnie w związku, maleje poczucie bezpieczeństwa, co oczywiście wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne, sprzyja stanom depresyjnym.

4. Podcinanie skrzydeł

Bycie w związku to wzajemne wspieranie się, ale toksyczna osoba będzie podcinała skrzydła na różne sposoby, czyli przykładowo poprzez uszczypliwe komentarze, niedocenianie, demotywowanie, zniechęcanie do działania i przeszkadzanie w samorozwoju.

5. Brak lojalności

Brak lojalności to oznaka braku miłości, nawet jeśli chodzi tylko o niewinne flirtowanie. Zdrada emocjonalna boli bardziej niż fizyczna, dlatego nie ma sensu tkwić w takiej nieszczerej relacji, gdy jest się oszukiwanym przez druga stronę.

6. Wymaganie zmian

Zdarza się tak, że partner wręcz wymaga zmiany u drugiej osoby, co zwykle stanowi manipulację i chęć podporządkowania się. Nie ma to jednak niczego wspólnego z miłością. Jest to niezdrowa relacja, która niszczy zdrowie psychiczne. Nie ma sensu unikać swoich prawdziwych uczuć, udawanie kogoś innego w celu zatrzymania przy sobie drugiej osoby. W związku każdy powinien być sobą, czuć się akceptowany przez partnera.